more_horiz

Prof. Reginia-Zacharski krytykuje Zachód za negocjacje z Rosją. "Wnioski nie zostały wyciągnięte"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 16:25
- Rosja usytuowała się w dość szczególnej, agresywnej i wygodnej perspektywie negocjacyjnej. Rosjanie przygotowali takie warunki ew. negocjacji, w których nie muszą tak naprawdę z niczego ustępować. Wnioski nie zostały na Zachodzie wyciągnięte, chociażby z negocjacji mińskich - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog (Uniwersytet Łódzki).
Prof. Jacek Reginia-Zacharski odniósł się w PR24 do działań Zachodu w obliczu napięć wokół Ukrainy
Prof. Jacek Reginia-Zacharski odniósł się w PR24 do działań Zachodu w obliczu napięć wokół UkrainyFoto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

Szef polskiej dyplomacji, który przewodniczy OBWE, we wtorek przebywa z wizytą w Moskwie, gdzie ma rozmawiać z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Prof. Jacek Reginia-Zacharski komentował rezultaty spotkania. - Nie padły żadne twarde deklaracje, ale chyba nikt tego nie oczekiwał. Dobrze, że ton się zmienił. Warto to umieścić w szerszym kontekście, od dwóch, trzech dni pojawiają się informacje na temat planów wycofywania jednostek rosyjskich. Powstaje wrażenie, że sprawy ruszyły w bardziej optymistycznym kierunku. Należy pamiętać jednak, jak mówi stanowisko ukraińskie, że uwierzymy w wycofywanie jednostek, jeśli to zobaczymy - zaznaczył.

- To wszystko może stanowić zasłonę dymną, pojawiły się też brytyjskie doniesienia (…) o zmasowanym uderzeniu. Szum informacyjny nadal istnieje - dodał.

"Będą ewidentnie dążyć do przebudowy porządku"

Ekspert zwrócił uwagę na warunki, w jakich Rosja doprowadza do negocjacji. - Mamy skłonność do mówienia o zjednoczonym Zachodzie i rzeczywiście ten wspólny front jest bardziej spójny, niż był miesiąc czy dwa temu, niemniej jednak warto pamiętać, że podejścia do ewentualnych negocjacji z Federacją Rosyjską mają wiele odcieni szarości. Pojawiają się kwestie, że będziemy musieli coś Putinowi zaproponować - zauważył, przypominając działania Rosji w czasie negocjacji mińskich.

- Wówczas, gdy pojawiał się kolejny termin negocjacji, nagle dochodziło do istotnego wzmożenia na froncie aktywności separatystów i spotkanie musiało zmieniać agendę. Tu obserwujemy ten proces w skali makro. Pojawia się pytanie, czego mają dotyczyć negocjacje - komentował.

Jak zaznaczył gość audycji, celem Rosji jest zmiana układu sił w skali globalnej. - Rosjanie definiują istniejący od 30 lat porządek międzynarodowy jako absolutnie nieprzystający do ich aspiracji i pozycji, czy tego, jak sobie ją wyobrażają. Będą ewidentnie dążyć do jego przebudowy. Ostatnie lata pokazały, że sytuacja jest na tyle dynamiczna, że otwierają się nowe możliwości. Rosjanie rozpychają się, zakładając np. że relacje transatlantyckie będą trzeszczeć - mówił prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Posłuchaj
25:07 PR24 2022_02_15-13-34-41.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o spotkaniu Ławrow - Rau w Moskwie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Od tygodni rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Ukrainą. Działania te wywołują poważne obawy w krajach zachodnich, których przywódcy uważają, że istnieje ryzyko działań zbrojnych ze strony tego kraju. Moskwa twierdzi, że nie ma takich planów, jednocześnie żądając od USA i NATO gwarancji nierozszerzania Sojuszu o Ukrainę oraz odsunięcia infrastruktury Sojuszu "od granic Rosji".

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski 

Data emisji: 15.02.2022

Godzina emisji: 13.34

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także