more_horiz

"Nie wpadają w panikę". Bobołowicz o nastrojach mieszkańców Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 11:36
- Pamiętajmy o tym, że dla Ukrainy wojna nie jest nowym doświadczeniem - ona trwa od 2014 roku. Teraz ten poziom napięcia jest zdecydowanie większy. Są osoby, które wywożą swoje rodziny na zachodnią Ukrainę, bądź przypadki osób, które wyjeżdżają za granicę - głównie dotyczy to kobiet i dzieci - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Bobołowicz, korespondent polskich mediów na Ukrainie.
Paweł Bobołowicz przy znał, że mieszkańcy Kijowa nie okazują żadnych oznak paniki związanych z zagrożeniem ze strony Rosji
Paweł Bobołowicz przy znał, że mieszkańcy Kijowa nie okazują żadnych oznak paniki związanych z zagrożeniem ze strony RosjiFoto: shutterstock.com/William.Vaccaro

Gość audycji został zapytany o nastroje panujące wśród mieszkańców Ukrainy wobec napiętej sytuacji i gróźb ataku ze strony Rosji.

- Ukraińcy podchodzą spokojnie do tych wszystkich informacji o możliwej rosyjskiej inwazji - powiedział Paweł Bobołowicz. Przyznał, że mimo to nie jest łatwo wytrzymać wszystkie komunikaty podawane o kolejnych terminach ataku. Dodał, że ta atmosfera udziela się także polskim korespondentom pracującym w Kijowie. - Mieszkańcy ukraińskiej stolicy nie wpadają w panikę - nie widać tego w formie zwiększonych zakupów, czy tego, żeby ludzie nie wychodzili na ulicę - podkreślił.

Czytaj także:

Różne postawy Ukraińców

- Pamiętajmy o tym, że dla Ukrainy wojna nie jest nowym doświadczeniem. Ta wojna trwa od 2014 roku - zaznaczył Bobołowicz. - Teraz ten poziom napięcia jest zdecydowanie większy. Są osoby, które wywożą swoje rodziny na zachodnią Ukrainę, bądź przypadki osób, które wyjeżdżają za granicę - głównie dotyczy to kobiet i dzieci - powiedział. Przytoczył również przykłady ewakuujących się z Ukrainy biznesmenów i oligarchów, z których część wróciła do kraju, jak np. Rinat Achmetow.

Dziennikarz przytoczył również przykład Ukraińców, którzy zaczęli się zapisywać do oddziałów obrony terytorialnej. - Pokazują w sieciach społecznościowych swoje zdjęcia z bronią i wyrażają gotowość obrony swoich domów w przypadku ataku ze strony rosyjskiej - zaznaczył Paweł Bobołowicz.

W dalszej części rozmowy opowiedział również, jak ludność cywilna jest przygotowywana do prawidłowych zachowań w sytuacji ewentualnej eskalacji konfliktu.

Więcej w nagraniu audycji.

Posłuchaj
15:06 PR24_mp3 2022_02_17-10-42-59.mp3 Paweł Bobołowicz o aktualnej sytuacji na Ukrainie (Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadził: Krzysztof Świątek

Gość: Paweł Bobołowicz

Data emisji: 17.02.2022

Godzina emisji: 10.45

st

Zobacz także

Zobacz także