more_horiz

Prof. Oksana Wojtiuk: Putin posunie się tak daleko, na ile pozwolą mu sami Ukraińcy i Zachód

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 15:56
- Ta sytuacja nieco przypomina scenariusze krymski czy gruziński - powiedziała w audycji Polskiego Radia 24 prof. Oksana Wojtiuk, politolog z uniwersytetu w Białymstoku. Ekspert zarysowała możliwy rozwój wydarzeń na Ukrainie w regionie Donbasu.
Prof. Oksana Wojtiuk zauważyła, że rakiety trafiają w miejsca, w których mogą być największe straty ludzkie
Prof. Oksana Wojtiuk zauważyła, że "rakiety trafiają w miejsca, w których mogą być największe straty ludzkie"Foto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

- Dowody wskazują na to, że Rosja podjęła kroki w kierunku nadciągającej inwazji, to kluczowy moment - oznajmiła w czwartek ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Ambasador oznajmiła, że szef dyplomacji USA Antony Blinken niespodziewanie wystąpi podczas Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Putin nie odpuszcza. Jego plany były zupełnie inne - pokrzyżowała je pomoc militarna Zachodu - powiedziała prof. Oksana Wojtiuk. Dodała, że na razie eskalacja dotyczy głównie regionu Donbasu, gdzie znajdują się samozwańcze republiki separatystyczne.

Możliwe scenariusze konfliktu

- Jeszcze nie zakończyły się igrzyska olimpijskie - przypomniała politolog. - Ta sytuacja nieco przypomina scenariusze krymski czy gruziński - podkreśliła. Przypomniała zasadę, zgodnie z którą wszelkie konflikty zbrojne na czas IO są wstrzymywane, dlatego eskalacja na wschodzie Ukrainy spodziewana jest po ich zakończeniu. - Inwazja we wschodniej części Ukrainy jest bardzo prawdopodobna - dodała prof. Wojtiuk.

Przytoczyła narrację rosyjskich mediów, w których już wprost padają stwierdzenia, że Donbas jest rosyjski i są tam Rosjanie, których należy bronić. - Większość mieszkańców Donbasu posiada rosyjskie obywatelstwo, które Federacja Rosyjska zaczęła rozdawać po 2014 roku - argumentowała.

Przypomniała, że kilka dni temu rosyjska Duma zawnioskowała o uznanie przez Rosję niepodległości republik donieckiej i ługańskiej. - Jeżeli dojdzie do tego uznania, to osobiście widzę tutaj krymski scenariusz - zwrócą się do Putina o wcielenie ich terytorium w skład Rosji, będzie referendum - tłumaczyła. - Jeżeli sprawdzi się scenariusz gruziński i nie dojdzie do uznania tych republik, to Federacja Rosyjska i tak będzie starała się wchodzić bardziej w głąb regionu - dodała. Podkreśliła dążenia liderów separatystycznych regionów, którzy dążą do przejęcia terytoriów w całych ich administracyjnych granicach.

Czytaj także:

Gość audycji odniosła się także do bieżących ataków, których charakter może wskazywać dalsze kierunki inwazji. - Rakiety trafiają w miejsca, w których mogą być największe straty ludzkie, czego przykładem może być atak na przedszkole - podkreśliła prof. Oksana Wojtiuk.

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
21:11 PR24_mp3 2022_02_17-15-07-26.mp3 Prof. Oksana Wojtiuk o możliwej rosyjskiej inwazji na Ukrainę i możliwych scenariuszach konfliktu, a także wsparciu ze strony Polski i reszty Zachodu (Temat dnia/Gość PR24)

 * * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Oksana Wojtiuk (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 17.02.2022

Godzina emisji: 15.09

st/PAP

Zobacz także

Zobacz także