more_horiz

"Decyzje zapadły, ale nie wiadomo, wg którego scenariusza". Prof. Reginia-Zacharski o działaniach Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 10:33
- Rosjanie poprzez sprowokowanie i wywołanie tego kryzysu dążą do tego, żeby "kopnąć stolik", wywracając istniejącą architekturę bezpieczeństwa światowego, a na pewno europejskiego - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Prof. Jacek Reginia-Zacharski podkreślił w audycji, że Amerykanie ujawniając możliwe posunięcia Rosji eskalujące konflikt na Ukrainie, wytrącają Władimirowi Putinowi kolejne scenariusze z rąk
Prof. Jacek Reginia-Zacharski podkreślił w audycji, że Amerykanie ujawniając możliwe posunięcia Rosji eskalujące konflikt na Ukrainie, wytrącają Władimirowi Putinowi kolejne scenariusze z rąkFoto: PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Prof. Jacek Reginia-Zacharski był pytany w audycji o to, czy dotychczasowe groźby Rosji względem Ukrainy to wojna medialna czy zarzewie konwencjonalnej. - Wojna na wschodzie Ukrainy, czyli tak naprawdę wojna rosyjsko-ukraińska, toczy się od pierwszych miesięcy 2014 roku - przypomniał politolog. Dodał, że biorąc pod uwagę kilkanaście tysięcy ofiar śmiertelnych tych starć w skali prawie 8-letniego konfliktu, to "trzeba z pełną odpowiedzialnością mówić o pełnoskalowej wojnie". - Ta wojna trwa - podkreślił.

Dopytywany o medialny przekaz dotyczący sytuacji prof. Reginia-Zacharski przedstawił działania strony amerykańskiej, która przedstawia publicznie możliwe scenariusze przeprowadzenia konfliktu przez Rosję. - Jeżeli się precyzyjnie narysuje kilkanaście obrazków, to ta druga strona nie może sięgać po scenariusze prowokacyjne, bo nie będą one już prowokacją - tłumaczył. Jako inny przykład amerykańskiej "medialnej kampanii wyprzedzającej" podał przykład ujawniania możliwych terminów ataku. - Mieliśmy niemal pewne daty z godzinami, kiedy dojdzie do ataku - tego typu ofensywa medialna powoduje, że ginie element zaskoczenia - zauważył.

Czytaj także:

Racjonalne działania Rosji

Podkreślił, że Rosja jednak racjonalnie planuje swoje działania. - Zakładałbym, że co do zasady decyzje (o ataku na Ukrainę - red.) zapadły, ale nie do końca wiadomo, według jakiego scenariusza będzie się to toczyć - powiedział prof. Reginia-Zacharski.

Dodał, że "Rosjanie poprzez sprowokowanie i wywołanie tego kryzysu dążą do tego, żeby "kopnąć stolik", wywracając istniejącą architekturę bezpieczeństwa światowego, a na pewno europejskiego".

Więcej w nagraniu audycji.

Posłuchaj
25:47 PR24_mp3 2022_02_18-09-34-14.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski podsumował dotychczasowe działania wokół konfliktu na Ukrainie, a także przedstawił możliwe scenariusze rozpatrywane przez Rosję (Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadził: Adrian Klarenbach

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 18.02.2022

Godzina emisji: 09.33

st

Zobacz także

Zobacz także