more_horiz

"Zadziała efekt kuli śniegowej". Politolog o skuteczności sankcji nałożonych na Rosję

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 14:20
- Niepokojące jest to, że w 2014 roku rubel spadł o 45 proc. i nic wielkiego się nie wydarzyło. Dlatego trzeba dołożyć kolejne sankcje, bo Rosja przygotowywała się na taki obrót spraw - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Grzegorz Gil. 
Grzegorz Gil:Rosja konsekwentnie uznaje Ukrainę za element swojego porządku.
Grzegorz Gil: Rosja konsekwentnie uznaje Ukrainę za element swojego porządku.Foto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Trwa kolejny dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Stany Zjednoczone obejmują sankcjami kilkudziesięciu Rosjan, w tym najbogatszych oligarchów. Kolejne światowe firmy ogłaszają wstrzymanie swojej działalności w Rosji, po tym, jak do politycznej presji, by zaprzestać biznesu w tym kraju, dołączyły sankcje gospodarcze i ograniczenia w dostawach.

Na antenie Polskiego Radia o rosyjskiej agresji i idącymi za nią sankcjami mówił dr Grzegorz Gil. Jak wskazał, "Europa jest w dużej mierze połączona, sprzężona w tym krwiobiegu energetycznym z Rosją i to nie jest takie proste, aby w przeciągu kilkudziecięciu godzin czy kilku dni przy pomocy jednego guzika się od tego odciąć".

- Oczekujemy w tym przypadku raczej pewnej gradacji, mam nadzieję, że też pewnej gotowości na rzucenie drugiego biegu sankcji - podkreślił. Jak zaznaczył, "czas gra na niekorzyść Rosji". - Z każdym dniem będzie widoczny efekt kuli śniegowej - ocenił. - Niepokojące jest jednak to, że w 2014 roku rubel spadł o 45 proc. i nic wielkiego się nie wydarzyło. Dlatego trzeba dołożyć kolejne sankcje, bo Rosja przygotowywała się na taki obrót - podkreślił.

"Radykalny zwrot w biegu historii"

Rozmówca podkreślił również, że obecnie "mamy do czynienia z radykalnym zwrotem w biegu spraw europejskich, międzynarodowych". - Brukselskie elity, w dużej mierze tańczące w rytm koniunktury, nie mogą być dzisiaj obojętne i muszą eskalować swoją wyraźnie asertywną politykę w postaci sankcji - wskazał.

-  To bezprecedensowy atak na państwo, które Rosja konsekwentnie uznaje za element swojego porządku, tak zwanego ruskiego mira - powiedział. - Przy okazji mamy jednak rujnowany porządek międzynarodowy, który opiera się na zasadach nienaruszalności granic integralności terytorialnej - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:19 PR24_mp3 2022_03_04-13-06-38.mp3 Dr Grzegorz Gil: Rosja konsekwentnie uznaje Ukrainę za element swojego porządku (Polskie Radio 24)

Polskie Radio udostępniło w swoich kanałach internetowych sygnał publicznego ukraińskiego radia. Dzięki temu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mogą słuchać, w prostszy sposób, programu radiowego w swoim języku.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość audycji: dr Grzegorz Gil (politolog, UMCS)

Data emisji: 4.03.2022

Godzina emisji: 13.06

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

PR24/jb

Zobacz także

Zobacz także