Polacy przyjmują uchodźców. Prof. Jabłoński: zyskaliśmy przewagę moralną

2022-03-08, 10:27

Polacy przyjmują uchodźców. Prof. Jabłoński: zyskaliśmy przewagę moralną
Prof. Arkadiusz Jabłoński stwierdził w PR24, że Polacy - zgodnie z tradycją pomagania potrzebującym - przyjęli uchodźców, co pozwoliło nam zbudować kapitał moralny. N/z uchodźcy z Ukrainy na dworcu Warszawa Wschodnia. Foto: PAP/Paweł Supernak

- Ten kapitał moralny, który zyskaliśmy, i bardzo dobrze, że go mamy - zresztą zgodnie z polską tradycją pomocy każdemu, kto jest w potrzebie - teraz trzeba umiejętnie przekuć na kapitał polityczny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z KUL-u, wyjaśniając, że wokół nas są państwa, które wcale nie są tak otwarte i niekoniunkturalne, jak Polska.

Z sondaży przeprowadzanych przez media wynika, że Polacy niezwykle pozytywnie oceniają zarówno działania rządu, jak i nas, Polaków, w obliczu wojny na Ukrainie i napływu uchodźców. Według sondażu Pollstera na zlecenie "Super Expressu" 88 proc. Polaków dobrze ocenia działania rządu dotyczące pomocy Ukrainie. Według sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" blisko 85 proc. Polaków uważa, że dobrze radzimy sobie z konsekwencjami wojny na Ukrainie - 70,4 proc. twierdzi, że "raczej dobrze", a 14,4 proc. - "zdecydowanie dobrze". W Polskim Radiu 24 do tych badań odniósł się prof. Arkadiusz Jabłoński.

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. "Nie mieliśmy wyboru"

Gość podkreślił, że - szczególnie na to drugie badanie - należy patrzeć szerzej. Chodzi o to, iż badani Polacy oceniają nie tylko rząd, ale zestaw wszystkich działań podjętych przez wszystkich Polaków. Jak podkreślił, Polska znalazła się w trudnej sytuacji wraz z wybuchem wojny na Ukrainie. Zostaliśmy "zaszachowani" przez Rosję.

- W tej sytuacji, takiego "zaszachowania" ze strony Rosji, gdzie na naszej granicy stanęły te setki tysięcy, teraz już ponad milion ludzi, mieliśmy do wyboru: albo podejmować jakieś działania, w których to będziemy kontrolowali, ograniczali ten przepływ przez granicę, albo podejmiemy decyzję, jaką podjęły nasze władze, to znaczy - wpuścić wszystkich, którzy tego potrzebują, zwłaszcza że to są kobiety, dzieci i starcy, i podejmować potem działania, które miałyby zapewnić tym ludziom jakieś warunki bytowe zagwarantowane przez państwo, ale także jeszcze zapewnić Polsce bezpieczeństwo. W ten sposób zyskaliśmy coś, co można nazwać przewagą moralną - mówił prof. Arkadiusz Jabłoński.

"Kapitał moralny przekuć w kapitał polityczny"

Gość audycji podkreślił, że teraz należy przekuć to na odpowiedni kapitał polityczny, biorąc pod uwagę, że wokół nas są państwa mniej otwarte i bardziej koniunkturalne niż Polska, ciągle myślące o swoich partykularnych interesach.

- Zatem ten kapitał moralny, który zyskaliśmy, i bardzo dobrze, że go mamy - zresztą zgodnie z polską tradycją pomocy każdemu, kto jest w potrzebie - teraz trzeba umiejętnie przekuć na kapitał polityczny. A w drugim kroku - mówił o tym minister Zbigniew Ziobro - zadbać także o bezpieczeństwo obywateli Polski, bo to jest przede wszystkim obowiązkiem każdej władzy - podkreślił socjolog.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Prof. Arkadiusz Jabłoński o przyjmowaniu przez Polskę uchodźców z Ukrainy ("Temat dnia / Gość PR24") 6:07
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, KUL)
Data emisji: 08.03.2022
Godzina emisji: 08.06

PAP/rp.pl/PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej