more_horiz

Politolog: Putin realizuje swój plan konsekwentnie od 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 08:44
- Władimirowi Putinowi w tych wszystkich działaniach chodzi o realizację wcześniej założonego planu. Planu, który on rozumie jako odbudowę czegoś, ale tylko on jeden wie czego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W Europie i na świecie cały czas nakładane są kolejne sankcje na Rosję. OOprócz tego wczoraj sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że strona rosyjska od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie straciła 74 samoloty, 86 śmigłowców, a także ponad 12 tys. żołnierzy. 

Oprócz tego siły ukraińskie zniszczyły 374 czołgi, 1226 pojazdów opancerzonych, 140 systemów artyleryjskich, 62 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 34 systemy obrony przeciwlotniczej, 600 samochodów, 3 okręty, 60 cystern z paliwem oraz 7 samolotów bezzałogowych.

Dziś na antenie Polskiego Radia 24 Mirosław Skowron wraz ze swoim gościem rozmawiali na temat tego, dlaczego przywódca Rosji nadal prowadzi tę wojnę, skoro cały czas na niej traci. 

Plan Putina 

 - Władimirowi Putinowi w tych wszystkich działaniach chodzi o realizację wcześniej założonego planu. Planu, który on rozumie jako odbudowę czegoś, ale tylko on jeden wie czego - powiedział prof. Andrzej Gil. 

Dodał, że przywódca Rosji w realizacji tej drogi jest konsekwentny od ponad 20 lat, kiedy przejął władzę w Rosji. - Jest tym, który uruchamia pewnego rodzaju mechanizmy, a zwłaszcza te konflikty i to właśnie przez nie buduje swoją pozycję wewnętrzną, jako już niekwestionowany władca, i pozycję zewnętrzną, jako ten, który rozciąga pozycję Moskwy na sąsiednie regiony i państwa - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24. 

Podkreślił, że to właśnie w tych kategoriach trzeba rozumieć jego upór i dalsze dążenia w tej wojnie. 

"Putina nie interesuje wolność Ukrainy"

W ocenie prof. Andrzeja Gila "Putina nie interesuje wolność Ukrainy ani wolność jej obywateli". - On ma świadomość tego, że nawet Rosjanie są wrogo do niego nastawieni, po tym, jak wprowadził kary 15 lat więzienia za stwierdzenie faktu, że na Ukrainie jest wojna. To nie jest demokracja i odpowiedzialność przywódcy za losy swojego narodu. Mówiąc językiem marksisty, dla Putina Ukraińcy czy Rosjanie są pewnego rodzaju nawozem historii. On nie myśli w kategoriach normalnych, jak demokratyczny przywódca - powiedział. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
11:09 PR24_AAC 2022_03_14-07-48-34.mp3 Prof. Andrzej Gil: Putina nie interesuje wolność Ukrainy ani jej obywateli (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron 

Gość: prof. Andrzej Gil (politolog, Katolicki Uniwersytet Lubelski)

Data emisji: 14.03.2022

Godzina: 07.48

nj

Zobacz także

Zobacz także