more_horiz

"Rosja cofnie się o wiele lat w rozwoju". Marian Szołucha o konsekwencjach europejskich sankcji

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 13:03
- Coraz mniej pieniędzy jest i w kieszeniach obywateli Rosji, na rachunkach firm i też w finansach publicznych. To będzie miało długoletnie, głębokie skutki dla tamtejszej gospodarki - mówił w Polskim Radiu 24 Marian Szołucha, ekonomista (Uczelnia Vistula).
Dr Marian Szołucha; Foto: PR24TB
Dr Marian Szołucha; Foto: PR24/TBFoto: TB/PR24

Agresja militarna Federacji Rosyjskiej na Ukrainę trwa od 24 lutego. W związku z tą napaścią wiele państw nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. O sankcjach i przygotowaniu się do nich przez państwo Wadimira Putina mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marian Szołucha.

- Rosja na pewno jest w bardzo trudnym momencie, ale też długo się na ten moment przygotowywała - wskazał i zaznaczył, że "przecież skutki inwazji na Ukrainę, także te w ramach sankcji, były częściowo przynajmniej dla Rosjan do przewidzenia, dla ich władzy".

"Rezerwy gromadzili przez lata"

Jak podkreślił, "Rosjanie przez lata gromadzili więc swoje rezerwy walutowe, uzależniali wiele krajów od swoich surowców naturalnych, prawdopodobnie inwestowali także jako społeczeństwo i jako państwo w kryptowanuty". - Ten rynek jest stosunkowo, w porównaniu do innych podobnych rynków aktywów inwestycyjnych poza kontrolą organizacji międzynarodowych, regulatorów poszczególnych krajów i ponadnarodowych także - zauważył.

Powiedział też, że "zacieśniali swoje relacje z innymi krajami niż zachodnie". - Głównie zabezpieczali się umowami z Chinami na odbiór zbóż, na odbiór też swoich surowców naturalnych - zaznaczył. - Od chin dostają prawdopodobnie support technologiczny, co pomaga systemom informatycznym rozmaitych rosyjskich przedsiębiorstw, a także administracji państwowej, przetrwać ataki hakerskie grup takich jak Anonymous i inne - dodał.

"Rosja cofnie się w rozwoju"

- To wszystko oczywiście nie wystarcza na złagodzenie skutków tego jak Zachód odpowiedział na wojnę rosyjsko-ukraińską i w związku z tym Rosja w oczach ubożeje - podkreślił. - Coraz mniej pieniędzy jest i w kieszeniach obywateli tego kraju i na rachunkach firm i też w finansach publicznych Rosji - wskazał. Jak powiedział, "to będzie miało długoletnie, głębokie skutki dla tamtejszej gospodarki". - Ten kraj po prostu cofnie się o wiele lat w rozwoju - ocenił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:54 Marian Szołucha.mp3 Marian Szołucha: Rosja cofnie się o wiele lat w rozwoju (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Marian Szołucha, ekonomista (Uczelnia Vistula).

Data emisji: 18.03.2022

Godzina: 14.33


»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


jb 

Zobacz także

Zobacz także