more_horiz

Embargo na surowce z Rosji? Zalewska: Niemcy podkreślają, że nie są w stanie zareagować

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 14:52
- W tej chwili trzeba pilnować tego, co już zostało zadeklarowane i nie pozwolić, by sankcje były omijane przez kontrahentów, z którymi współpracują Rosjanie, trzeba patrzeć na przepływy finansowe - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Anna Zalewska, oceniając sankcje Zachodu wobec Rosji.
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: PR24

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę, że Polska będzie robiła wszystko, by odejść od rosyjskiej ropy do końca roku i wyraził nadzieję, że w maju uda się zakończyć import węgla z Rosji. Szef rządu stwierdził także, że dzięki gazoportowi w Świnoujściu, gazociągowi Baltic Pipe, a także pływającemu gazoportowi koło Gdańska będziemy w stanie uniezależnić się w tym roku od rosyjskiego gazu. Zaapelował do UE o wprowadzenie podatku od rosyjskich węglowodorów.

- Polska zapowiedziała rezygnację surowców rosyjskich - z węgla, do maja, z gazu - do końca roku - przypomniała w rozmowie z Polskim Radiem 24 europoseł PiS Anna Zalewska. - Niemcy cały czas podkreślają, że nie są w stanie w żaden sposób zareagować, choć [rząd niemiecki] deklaruje sankcje - zaznaczyła. Przypomniała, że "w tych sankcjach nie mieszczą się dwa banki obsługujące Gazprom". - One są wyłączone z systemy nazywanego SWIFTem po to właśnie, by rozliczenia między Niemcami a Rosją były absolutnie niezakłócone - wskazała Anna Zalewska.

"Pilnować tego, co już zostało zadeklarowane"

W rozmowie z Polskim Radiem 24 europoseł PiS zaapelowała o uszczelnienie sankcji wobec Rosji. - Premier Mateusz Morawiecki mówi o tym bardzo często - wskazała. Jej zdaniem, trzeba też patrzeć na przepływy finansowe. Przywołała przykład medialnych doniesień o tym, że Rosja finansowała i korumpowała ekologów, którzy "mieli wpływać na politykę energetyczną, m.in. Polską". - Przypomnijcie sobie państwo Turów, organizacje ekologiczne i międzynarodową korporację prawniczą. Tak samo patrzymy na manipulacje, które są na rynku ETS [czyli zezwoleń na emisję CO2 - red.]. Gwarantuję, że tam, pośród instytucji finansowych, są rosyjskie instytucje finansowe - oceniła.

- W tej chwili trzeba pilnować tego, co już zostało zadeklarowane i nie pozwolić, by [sankcje] były omijane przez kontrahentów, z którymi współpracują [Rosjanie], jak również trzeba patrzeć na przepływy finansowe. Zdaje się, że to rzeczywiście Rosja dyktowała Europie politykę klimatyczną - wskazała Anna Zalewska.

Posłuchaj
25:59 ZAlewska-PR24_mp3 2022_04_03-13-33-51.mp3 Anna Zalewska o postawie Niemiec wobec apeli Polski o embargo na rosyjskie surowce energetyczne ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Anna Zalewska (europoseł PiS)

Data emisji: 3.04.2022

Godzina emisji: 13.33


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także