more_horiz

Artur Żak: w czasie, który przeżywa teraz Ukraina, wizyta prezydentów jest szczególnie ważna

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 14:55
- W tym czasie, który przeżywa teraz Ukraina, taka wizyta jest szczególnie ważna; także w ramach wsparcia humanitarnego oraz militarnego, które okazuje Polska oraz kraje bałtyckie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Artur Żak (Radio Lwów), odnosząc się do wizyty prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii na Ukrainie.
Artur Żak: w czasie, który przeżywa teraz Ukraina, wizyta prezydentów jest szczególnie ważna
Artur Żak: w czasie, który przeżywa teraz Ukraina, wizyta prezydentów jest szczególnie ważnaFoto: twitter.com/prezydentpl

Prezydent Andrzej Duda wraz z przywódcami Litwy, Łotwy i Estonii w środę przyjechali na Ukrainę, aby spotkać się z Wołodymyrem Zełenskim. "Wspólnie postanowiliśmy, że pojedziemy do Kijowa razem. Polska jest organizatorem wizyty" - przekazano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

O tym, jak na Ukrainie odbierany jest przyjazd prezydentów opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 Artur Żak z Radia Lwów. - Tego typu wizyty, na takim poziomie, są bardzo pozytywnie komentowane przez Ukraińców, ale także i przez prasę oraz analityków. Trzeba zaznaczyć, że prezydent Andrzej Duda już od wielu miesięcy - i to nawet przed wybuchem wojny - jest na pierwszym miejscu wśród liderów państw zachodnich, którym Ukraińcy ufają według opinii publicznej - skomentował.

Jak wskazał, "w tym czasie, który przeżywa teraz Ukraina, taka wizyta jest szczególnie ważna; także w ramach wsparcia humanitarnego oraz militarnego, które okazuje Polska oraz kraje bałtyckie".

Prezydent Niemiec nie pojawi się w Kijowie

Gość audycji odniósł się także do informacji niemieckich mediów, które poinformowały, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie chce się spotykać ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem. Według "Bild" powodem mają być bliskie stosunki prezydenta Niemiec z Władimirem Putinem.

- Na razie nie znamy konkretnych szczegółów, choć plotka gminna niesie, że faktycznie ponoć podczas przygotowania ewentualnej wizyty prezydenta Niemiec na Ukrainie doszło do stwierdzenia, że może lepiej nie, co chyba w języku dyplomatycznym faktycznie znaczy, że jest niemile widziany - ocenił.

Jak dodał, "ukraińska opinia publiczna mówi, że sobie na to zasłużył" ze względu na "swoją współpracę z Federacją Rosyjską". - Jednak nie wiem, czy akurat odmawianie mu tej wizyty na daną chwilę jest w sensie dyplomatycznym dobre, bo można było go przyjąć i może by się jakoś pokajał? - zastanawiał się gość audycji.

Posłuchaj
23:33 PR24_mp3 2022_04_13-13-06-35.mp3 Artur Żak: w czasie, który przeżywa teraz Ukraina, wizyty prezydentów są szczególnie ważne ("Temat dnia/Polskie Radio 24") 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Artur Żak (Radio Lwów, tłumacz w bazie wojskowej pod Lwowem)

Data emisji: 13.04.2022

Godzina emisji: 13:06

ng

Zobacz także

Zobacz także