more_horiz

"Bez skrupułów należy potępić zło". Ks. Czapla o dyskusjach wokół tegorocznej Drogi Krzyżowej w Koloseum

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 19:25
- Nigdy nie możemy utożsamić zła wprost z człowiekiem. Tego uczy nas Bóg. Zło to jedno, a człowiek, który daje mu się czasami zwieść, to jest zupełnie co innego. Stąd mamy prawo zło zawsze jednoznacznie, bez skrupułów potępić, ale nie człowieka - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Krzysztof Czapla (dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach). 
Podczas wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum nie odczytano przygotowanego wcześniej rozważania
Podczas wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum nie odczytano przygotowanego wcześniej rozważaniaFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Podczas wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum nie odczytano przygotowanego wcześniej rozważania, poświęconego wojnie na Ukrainie. Zamiast tego wierni zostali zaproszeni do modlitwy w ciszy. Tekst rozważań całkowicie zmieniono w obliczu protestów i zaniepokojenia ukraińskiej wspólnoty i ambasady Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej. Wcześniej poinformowano, że część katolickich mediów na Ukrainie nie transmituje Drogi Krzyżowej z Koloseum, co wiąże się z polemiką na tle decyzji o wspólnym niesieniu krzyża przez Ukrainkę i Rosjankę.

Medialna burza

Do kontrowersji wokół tegorocznej Drogi Krzyżowej w Koloseum odniósł się ks. Krzysztof Czapla. W jego ocenie, niewątpliwie kiedy dzieje się coś złego to "łatwo zamknąć swoje serce na przebaczenie".

Gość audycji wskazał, że kontekst, który się teraz dzieje - wojny na Ukrainie sprawia, że człowiek potrafi się pogubić. - Mimo tego chcieć zrobić coś, jakby nic się nie stało, to każdy w jakiś sposób w tym zabieganiu, kiedy tych informacji jest tak dużo, potrafi wiele spraw pomylić - ocenił. 

- Oczywiście jeśli odniesiemy się tylko w wymiarze doczesnym - jak ktoś zabija, gwałci, niszczy - jeśli to się teraz dzieje, a człowiek nie ochłonie, to zwykle nie jest zdolny do przebaczenia - dodał. 

"Potępić zło, a nie człowieka, który je czyni" 

Duchowny podkreślił, że pogląd na sytuację zmienia perspektywa świąt Wielkanocy.

- Kiedy przeżywamy teraz czas Wielkanocy to uświadamiamy sobie, że chociaż my nie zasługiwaliśmy na miłość Boga, to On do nas przychodzi i oddaje za nas Swoje życie. W perspektywie doczesnej wydaje się trochę nie na miejscu. Jednak kiedy patrzymy w Bożej perspektywie to musi patrzeć głębiej. Nigdy nie możemy utożsamić zła wprost z człowiekiem. Tego uczy nas Bóg. Zło to jedno, a człowiek, który daje mu się czasami zwieść, to jest zupełnie co innego. Stąd mamy prawo zło zawsze jednoznacznie, bez skrupułów potępić, ale nie człowieka - stwierdził kapłan.              

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
24:44 PR24_mp3 2022_04_18-18-05-57.mp3 Ks. Krzysztof Czapla SAC o kontrowersjach wokół Drogi Krzyżowej w Koloseum ("Temat dnia/Gość PR24")

***

Tytuł audycji: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Tadeusz Płużański 

Gość: ks. Krzysztof Czapla SAC (dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach)

Data emisji: 18.04.2022

Godzina emisji: 18.05

kmp

Zobacz także

Zobacz także