Jak wygląda dokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych? Szef Centrum im. Lemkina wyjaśnia
- Już kilka dni po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę pojawił się pomysł, aby tę wojnę dokumentować. Po pierwsze dlatego, że należy powalczyć o to, żeby skazać sprawców, ale po drugie i chyba najważniejsze: nie możemy pozwolić zapomnieć światu o tej wojnie - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jakub Kiersikowski, szef Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina.
2022-05-01, 10:39
Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już ponad dwa miesiące. Agresor dopuszcza się tam między innymi zbrodni i gwałtów na ludności cywilnej. Dlatego też istnieje konieczność dokumentowania tego, co robią rosyjscy żołnierze.
W Polsce zajmuje się tym Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina. Działa ono przy Instytucie Pileckiego.
- Już kilka dni po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę pojawiły się pomysł, aby tę wojnę dokumentować. Po pierwsze dlatego, że należy powalczyć o to, żeby skazać sprawców, ale po drugie i chyba najważniejsze: nie możemy pozwolić zapomnieć światu o tej wojnie - podkreślił Jakub Kiersikowski.
- Nie jesteśmy oczywiście prokuratorami. W Instytucie Pileckiego pracują historycy, badacze, archiwiści. Zajmujemy się tworzeniem repozytorium, pewnego rodzaju archiwum dokumentacji indywidualnego doświadczenia wojny, terroru, związanego z inwazją na Ukrainę. To doświadczenie indywidualnych ludzi, ludności cywilnej - dodał gość PR24.
REKLAMA
"Celem jest stworzenie archiwum"
Jak zaznaczył, celem działania centrum jest "stworzenie repozytorium, archiwum, na podstawie którego będzie można opowiadać o wojnie".
- Trzeba też mieć świadomość różnicy między działaniem naszym a prokuratury krajowej czy sędziów, organów śledczych. - Oni zbierają zeznania pod przysięgą. Są to zeznania, które będą służyły procesowi. Nasze świadectwa są bez przysięgi - wyjaśniał Jakub Kiersikowski.
- Stworzyliśmy ankietę sygnalizacyjną, która powstała w oparciu o prawo międzynarodowe. Jest to szereg pytań związanych z wszelkimi rodzajami doświadczeń, zbrodni, terroru, których świadkami mogą być obywatele Ukrainy biorący udział w wojnie czy przebywający na terytorium wojennym - podkreślił.
- Zełenski: Rosja musi się przygotować na nowe poważne straty
- Rosyjski żołnierz mówi, że chce się okaleczyć, żeby tylko uciec z Ukrainy. SBU przechwyciła rozmowę telefoniczną
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Gość: Jakub Kiersikowski (szef Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina)
Data emisji: 1.05.2022
Godzina emisji: 9.06
bartos
REKLAMA