more_horiz

"Za brak wiedzy płaci się głupimi wypowiedziami". Rzońca odpowiada Tuskowi

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 18:54
- To jest historyk, który chyba nigdy nie pracował jako historyk, może więc parę faktów mógł zapomnieć o tym, jak naprawdę było. Za brak szczegółowej wiedzy o faktach historycznych płaci się głupimi wypowiedziami - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Bogdan Rzońca, komentując wypowiedź szefa PO Donalda Tuska.
Bogdan Rzońca
Bogdan RzońcaFoto: PR24/RB

W rozmowie z Polskim Radiem 24, europoseł PiS poruszył temat "wyzwolenia" Polski przez Armię Czerwoną. To w kontekście zapowiadanych przez rosyjską ambasadę w Moskwie uroczystości 9 maja w mauzoleum żołnierzy radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. - Jestem przekonany, że dobra stanowisko zajęło polskie MSZ, że polska nie przyłoży ręki do uroczystości - ocenił Bogdan Rzońca.

Polska powinna stanąć z boku

Gość "Tematu dnia" stwierdził także, że mauzoleum "jest, tam leżą ofiary tej wojny". - To jest sprawa wagi rosyjskiej, nie polskiej. Nie powinniśmy przykładać do tego żadnej ręki i mam nadzieję, że tak się stanie. Jeśli Rosjanie chcą się pomodlić nad grobami tych żołnierzy to ich sprawa, my powinniśmy stanąć z boku - podkreślił europoseł.

Na uwagę, że ewentualnie zakazać uroczystości w mauzoleum może wyłącznie magistrat warszawski, Bogdan Rzońca stwierdził, że prezydent Warszawy "pewnie skonsultuje tę sprawę ze swoimi mocodawcami politycznymi". - Przecież wiadomo, że pan Trzaskowski jest w opozycji do rządzącej prawicy, ale jego stanowisko chętnie bym poznał. Myślę, że ono powinno być takie, jak zdanie większości Polaków, warszawiaków: to była okupacja sowiecka. Pamiętamy Powstanie Warszawskie, bandytyzm Niemców i obserwowanie tego bandytyzmu przez siły rosyjskie stojące za Wisłą, które nie udzieliły Powstaniu żadnej pomocy, z premedytacją czekając, aż Warszawa się wykrwawi - przypomniał rozmówca Polskiego Radia 24.

"Za brak wiedzy płaci się głupimi wypowiedziami"

Europoseł PiS skomentował też słowa przewodniczącego PO Donalda Tuska - z wykształcenia historyka - podczas spotkania ze studentami UMCS. Donald Tusk stwierdził, że żołnierze Armii Czerwonej, choć przynieśli gwałty na Pomorze, to "w jakimś sensie byli wyzwoliciele" - To jest historyk, który chyba nigdy nie pracował jako historyk. Może parę faktów mógł zapomnieć o tym, jak naprawdę było. Za brak szczegółowej wiedzy o faktach historycznych płaci się głupimi wypowiedziami - skwitował słowa szefa PO europoseł PiS Bogdan Rzońca.

Posłuchaj
23:51 BogdanRzonca--PR24_mp3 2022_05_07-17-35-28.mp3 Bogdan Rzońca odpowiedział na wpis Donalda Tuska: za brak wiedzy historycznej płaci się głupimi wypowiedziami ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

Podczas spotkania ze studentami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Donald Tusk mówił o "wyzwoleniu" Polski przez Armię Czerwoną. Chociaż przytoczył dane, zgodnie z którymi w Gdańsku Sowieci zgwałcili 60 proc., a w Lęborku 90 proc. kobiet, to stwierdził, że "to byli wyzwoliciele (…)". - No w jakimś sensie tak, bez wątpienia, uwalniali nas od nazizmu, ale nie przynieśli nam wolności. Może dlatego, że sami tej wolności nie doświadczyli - stwierdził przewodniczący PO.

Czytaj także:

8 maja 1945 roku nazistowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Alianci nadal jednak toczyli walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero jej kapitulacja - 2 września 1945 r. - była końcem II wojny światowej (PAP) 8 maja 1945 roku nazistowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Alianci nadal jednak toczyli walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero jej kapitulacja - 2 września 1945 r. - była końcem II wojny światowej (PAP)

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Bogdan Rzońca (europoseł PiS)

Data emisji: 7.05.2022

Godzina emisji: 17.35


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem