more_horiz

Kreml opracował plan ataku na Mołdawię. Cielma: chodzi o odwrócenie uwagi świata od tego, co dzieje się na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 19:00
- Wydaje się, że Naddniestrze jest raczej próbą odciągnięcia przynajmniej części sił ukraińskich a na pewno też i uwagi społeczności międzynarodowej, choćby od Chersonia - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa).
Mariusz Cielma
Mariusz Cielma Foto: PR24/MS

Rosja opracowała szczegółowy plan agresji na Mołdawię, a dniem jej rozpoczęcia może być 9 maja – poinformowała w czwartek telewizja Kanał 24, powołując się na źródło w ukraińskich służbach specjalnych. Wspomniane źródło podkreśliło, że prawdopodobne powodzenie rosyjskiej agresji doprowadziłoby do otwarcia drugiego frontu w wojnie z Ukrainą.

O znaczeniu mołdawskiego regionu w wojnie rosyjsko - ukraińskiej mówił w PR24 Mariusz Cielma.

- Na terytorium Naddniestrza, które tak naprawdę jest izolowane znajduje się rotacyjny garnizon rosyjski. To jest potencjał 2-3 batalionów lekko uzbrojonych, to mniej więcej 1.5 - 2 tysiące żołnierzy. Jest tam mniejszość rosyjska o której strona mołdawska mówi, że "w razie potrzeby może być zmobilizowana". Raczej można zakładać, że jest to kolejnych kila tysięcy żołnierzy raczej słabo uzbrojonych - ocenił.  

Ekspert wyjaśnił również z czego wynika słabość rosyjskich oddziałów skoncentrowanych w Naddniestrzu.

- Możliwości uzbrojenia tych jednostek polegają głównie na wykorzystaniu zapasów i magazynów, które są tam składowane jeszcze od czasów armii radzieckiej. Tam nawet wszystkie rotacje żołnierzy rosyjskich - zawsze za to odpowiadał zachodni okręg wojskowy, ten, którego dowództwo jest w Moskwie - musiały następować za zgodą Mołdawii, ponieważ nie ma dostępu do tego terytorium bez zgody Ukrainy. Wiadomo, że ta takiej procedury nie przeprowadzi - stwierdził gość audycji.         

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
23:21 PR24_mp3 2022_05_07-18-06-31.mp3 Mariusz Cielma o roli Naddniestrza w wojnie rosyjsko-ukraińskiej ("Temat dnia/Gość PR24") 
***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Gość: Mariusz Cielma (Nowa Technika Wojskowa)

Data emisji: 07.05.2022

Godzina: 18.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także