more_horiz

Embargo na rosyjską ropę. Wiech: może spustoszyć gospodarkę tego kraju

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 15:11
- Zakręcenie kurków odbiorczych przez Europę - największego pojedynczego odbiorcę rosyjskiej ropy - byłoby dewastujące dla mocy wydobywczych tamtejszych koncernów. Rosja nie miałaby co zrobić z tym surowcem, który dotychczas płynie na rynek europejski - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Wiech (Energetyka24.com).
Jakub Wiech w PR24:  embargo na import ropy z Rosji to najpoważniejszy i najdalej idący instrument, jaki ma wchodzić w skład szóstego pakietu unijnych sankcji
Jakub Wiech w PR24: embargo na import ropy z Rosji to najpoważniejszy i najdalej idący instrument, jaki ma wchodzić w skład szóstego pakietu unijnych sankcjiFoto: noomcpk/ Shutterstock

Niecałe dwie godziny trwało spotkanie ambasadorów unijnych krajów, którzy rozmawiali w sprawie sankcji wobec Rosji. Nie doszło do porozumienia. Szósty pakiet restrykcji przewiduje przede wszystkim embargo na import rosyjskiej ropy. Ma on wejść w życie w ciągu pół roku, ale kilka krajów chce okresów przejściowych, by dłużej kupować rosyjską ropę, co jest jedną ze spornych kwestii.

Embargo na rosyjską ropę. "Najpoważniejszy instrument sankcji"

Jakub Wiech mówił na antenie Polskiego Radia 24, że "import ropy z Rosji jest najciekawszym, ale też najpoważniejszym i najdalej idącym instrumentem, który ma wchodzić w skład szóstego pakietu sankcji". - To jest mechanizm, który może naprawdę wyrządzić spustoszenie w rosyjskiej gospodarce - stwierdził.

Jak tłumaczył, gdyby te restrykcje weszły w życie, Moskwa nie tylko straci dochody ze sprzedaży surowca, ale też napotka na kłopoty infrastrukturalne, które będą jej ciążyć "długie lata, może nawet dekady". - Zakręcenie kurków odbiorczych przez Europę - największego pojedynczego odbiorcę rosyjskiej ropy - byłoby dewastujące dla mocy wydobywczych tamtejszych koncernów. Rosja nie miałaby co zrobić z tym surowcem, który dotychczas płynie na rynek europejski - mówił redaktor portalu Energetyka24.com.

Posłuchaj
24:37 Wiech[PR24]PR24 (mp3) 8 maj 2022 14_33_55.mp3 Jakub Wiech: po nałożeniu embarga przez UE rosyjski przemysł naftowy stanąłby przed wyborem: albo palić wydobyty surowiec, albo wstrzymywać wydobycie (Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

Embargo, czyli "inwestycja w osłabienie Rosji"

Jak kontynuował, Rosja ani nie miałaby gdzie magazynować takich zasobów, ani znaleźć na nie odbiorcy na innym rynku. Zatem, "po nałożeniu embarga rosyjski przemysł naftowy stanąłby więc przed wyborem: albo palić wydobyty surowiec, albo wstrzymywać wydobycie". To drugie wyjście "mogłoby spowodować problemy, jeśli chodzi o utrzymanie możliwości szybów". 

Odnosząc się do kosztów takich sankcji dla krajów europejskich, Jakub Wiech podkreślił, że Rosja to dla kontynentu "zagrożenie numer jeden", kraj, "który swoje wizje geopolityczne (...) kładzie na pierwszym miejscu". Zatem należy, jak mówił gość PR24, traktować kłopoty związane z restrykcjami nakładanymi na Kreml jako "inwestycję w bardzo daleko idące osłabienie" Federacji Rosyjskiej.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Jakub Wiech (Energetyka24.com)

Data emisji: 08.05.2022

Godzina: 14:33 

PR24/IAR

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem