more_horiz

Pęknięcie wśród kremlowskich elit? Budzisz: może są już plany przewrotu, ale nie nastąpi to jutro ani pojutrze

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 14:50
- Nie wykluczam, że w Rosji trwają przygotowania do zamachu stanu czy obalenia Władimira Putina, ale na pewno nie stanie się to w najbliższym czasie - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich. 
Pęknięcia na Kremlu? Budzisz: być może myśli się tam o obaleniu Putina, ale nie będą to najbliższe dni
Pęknięcia na Kremlu? Budzisz: być może myśli się tam o obaleniu Putina, ale nie będą to najbliższe dniFoto: Shutterstock/Leonid200922

Gość PR24 komentował doniesienia o tym, iż Rosja zdaje sobie sprawę z porażki, jaką poniosła na Ukrainie. Jak powiedział, dostrzega symptomy upadku morale rosyjskich żołnierzy, którzy opisują w mediach społecznościowych np. niedostatki w zaopatrzeniu, ale to nie przekłada się na skłonność elit rosyjskich do tego, by obalić prezydenta Rosji. Nie widać też oznak upadku Federacji Rosyjskiej.

"Nadwyżka w bilansie płatniczym Rosji"

- Rosja, lepiej niż oczekiwano, obroniła się przed falą sankcji Zachodu, bilans płatniczy za kwiecień tego roku wykazuje nadwyżkę w owym bilansie na poziomie 36 miliardów dolarów, a średnia z ostatnich kilkunastu lat w kwietniu wynosiła ok. 6 miliardów dolarów nadwyżki. To wynika między innymi z ceny węglowodorów, które wzrosły i które Rosja cały czas eksportuje - wyjaśnił Marek Budzisz.

Dziennikarze śledczy tymczasem dostrzegają pęknięcia w spójnym dotąd obrazie rosyjskich prorządowych elit. Jeden z nich, Christo Groziew, podkreślił w rozmowie z Radiem Svoboda, że coraz częściej w środowiskach kremlowskich krytykowany jest system dowodzenia armią i zarządzania państwem. Pęknięcia te, jak dodaje dziennikarz, od wielu tygodni daje się zauważyć przede wszystkim na linii Kreml - oligarchowie.

- Nie wykluczam, że trwają przygotowania do zamachu stanu czy obalenia Władimira Putina, ale na pewno nie jest to perspektywa dni. Gołym okiem widać też, że Rosjanie w tej wojnie na Ukrainie nie mają zamiaru dotrzymywać żadnych porozumień np. w kwestii wymiany jeńców z Azowstalu, to się nie stanie. Rosjanie będą chcieli urządzić jakiś pokazowy proces i to wzmocni opór strony ukraińskiej i osłabi morale Rosjan - powiedział Marek Budzisz.

Czytaj także:

Kombinat Azowstal, którego broniły pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej, był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, mieście portowym na południowym wschodzie Ukrainy. Wciąż trwa ewakuacja jego obrońców. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez wojska rosyjskie, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.


Posłuchaj
14:32 _PR24_AAC 2022_05_19-14-06-16.mp3 Pęknięcia na Kremlu? Budzisz: być może myśli się tam o obaleniu Putina, ale nie będą to najbliższe dni ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich

Data emisji: 19.05.2022 

Godzina: 14:06


Zobacz także

Zobacz także