more_horiz

Finlandia i Szwecja w NATO. Prof. Grochmalski: dopięcie europejskiego systemu bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 11:50
- W NATO powstanie grupa państw negatywnie doświadczonych w stosunkach z ZSRR i Rosją, które podobnie postrzegają zagrożenia i będą silnie oddziaływać na kierunki rozwoju Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej. Finlandia i Szwecja oficjalnie złożyły wniosek o członkostwo w NATO.
Prof. Grochmalski: cała wschodnia flanka Sojuszu, od północy na południe będzie stanowić jeden zwarty system
Prof. Grochmalski: cała wschodnia flanka Sojuszu, od północy na południe będzie stanowić jeden zwarty systemFoto: PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Oba nordyckie kraje przekazały, że bodźcem do podjęcia decyzji o wstąpieniu do NATO była inwazja Rosji na Ukrainę, która wywołała największy od dekad wstrząs dla europejskiego bezpieczeństwa. Aby zostały przyjęte, muszą się na to zgodzić wszyscy obecni członkowie Sojuszu, jednak Turcja grozi, że zablokuje ich kandydatury ze względu na udzielanie przez te dwa kraje schronienia milicji syryjskich Kurdów YPG oraz organizacji islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena. Władze tureckie uważają oba te ugrupowania za organizacje terrorystyczne.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO będzie miało ogromne znaczenie. - W NATO od początku jest Norwegia, teraz dołączy Finlandia i Szwecja. Cała wschodnia flanka Sojuszu, od północy na południe, będzie stanowić jeden zwarty system. Dopięty zostanie europejski system bezpieczeństwa - powiedział prof. Piotr Grochmalski.

Czytaj także:

Politolog zwrócił też uwagę, że do Sojuszu przystąpią państwa doświadczone agresywną polityką Rosji. - Szczególnie Finlandia. Znacząca część fińskiej Karelii została zajęta przez ZSRR podczas wojny zimowej. Szwecja i Finlandia wniosą silny element determinacji w relacjach z Rosją, co zmieni układ sił w NATO, gdzie USA mają problem z Niemcami. Gdyby Niemcy przekazały Ukrainie potencjał, którym dysponują, to wojna byłaby już rozstrzygnięta. Niemcy to przecież jeden z największych na świecie eksporterów broni. W NATO powstanie grupa państw negatywnie doświadczonych w stosunkach z ZSRR i Rosją, które podobnie postrzegają zagrożenia i będą silnie oddziaływać na kierunki rozwój Sojuszu Północnoatlantyckiego - tłumaczył politolog. 

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg informował, że wnioski obu państw będą rozpatrywane jednocześnie. - Opowiadamy się za szybką decyzją w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do Sojuszu - zadeklarował. Szef NATO zapewnił też, że Sojusz jest "w stałym kontakcie z Ankarą". - Naszym celem jest rozwiązanie problemu sprzeciwu Turcji wobec nowych członków tak szybko, jak to możliwe - zaznaczył Stoltenberg.

Posłuchaj
24:11 PR24_AAC 2022_05_22-10-33-48.mp3 Prof. Piotr Grochmalski gościem Wiesława Molaka (Temat dnia/Gość PR24)

 

NATO liczy obecnie 30 państw, z Ameryki Północnej oraz Europy, które współpracują w obszarze militarnym. Ostatnie rozszerzenie miało miejsce w 2020 r., kiedy do Sojuszu została przyjęta Macedonia Północna.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Wiesław Molak

Goście: prof. Piotr Grochmalski (politolog, Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 22.05.2022

Godzina emisji: 10.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także