more_horiz

"Służba nie musi być masowa, ale armia ma być silna". Gen. Skrzypczak o modernizacji polskiego wojska

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 12:29
- Może nie żeby była masowa, ale żeby była na tyle liczna, że będzie adekwatną odpowiedzią na zagrożenia, jakie niesie agresor - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych oraz były wiceminister obrony narodowej.
Gen. Waldemar Skrzypczak
Gen. Waldemar SkrzypczakFoto: PR24

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zachęca do zgłaszania się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W Programie 1 Polskiego Radia mówił, że to propozycja dla młodych ludzi, która zapewnia przeszkolenie wojskowe i pozwala zdobyć nowe umiejętności, takie jak prawo jazdy czy patent spadochroniarza.

"Trzeba szukać takiego rozwiązania, żeby armia była silna"

Na antenie Polskiego radia 24 do wzmacniania polskiej armii odniósł się gen. Waldemar Skrzypczak. Jak wskazał były dowódca Wojsk Lądowych, "wydaje się, że trzeba obecnie szukać takiego rozwiązania, jeśli chodzi o armię, żeby armia była silna". - Może nie żeby była masowa, ale żeby była na tyle liczna, że będzie adekwatną odpowiedzią na zagrożenia, jakie niesie agresor - zaznaczył.

Odnosząc się do trwającej od trzech miesięcy wojny na Ukrainie, powiedział, że "weryfikuje ona dotychczasowe poglądy wielu ekspertów, którzy mówili, że armia zawodowa powinna być niewielka, a państwo przygotowane do wojny partyzanckiej". - Ja się nigdy nie zgadzałem z taką koncepcją, chociażby z tego względu, że nikt nie zgodzi się na utratę naszego terytorium, a później na krwawe odbijanie go z rąk przeciwnika - ocenił. 

Jak dodał, "po wojnie na Ukrainie widać wyraźnie, że Ukraińcy mają wielki dylemat". - W tej chwili nie mają potencjału do tego, aby odbić z rąk Rosjan te terytoria, które utracili. Bronią się skutecznie, ale brak im potencjału do odbicia tego, co Rosjanie zagarnęli w pierwszych dniach wojny - podkreślił.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
10:42 Skrzypczak.mp3 Gen. Skrzypczak: trzeba szukać takiego rozwiązania, żeby armia była silna (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia/ Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych oraz były wiceminister obrony narodowej

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 11.46

jb

Zobacz także

Zobacz także