more_horiz

Akcja "Matki Matkom". Paweł Kwieciński: Polskie Radio wspiera Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 15:06
- Jak długo będą ofiary wojny, tak długo Polskie Radio będzie mówiło po ukraińsku i będzie dostarczało serwisy informacyjne wolne od śmiercionośnej propagandy. Będzie też inicjować akcje wsparcia dla Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor programowy PR Paweł Kwieciński. Na antenie Jedynki, w ramach akcji "Matki Matkom", trwa charytatywna licytacja na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Można na niej wylicytować unikatowe przedmioty przekazane m.in. przez pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę, tenisistkę Igę Świątek czy piłkarza Roberta Lewandowskiego.  
Audio
  • Paweł Kwieciński o akcji "Matki Matkom" (Temat dnia/Gość PR24)
Paweł Kwieciński: chcemy zwrócić uwagę na ideę wsparcia i troski w ramach akcji Matki Matkom
Paweł Kwieciński: chcemy zwrócić uwagę na ideę wsparcia i troski w ramach akcji "Matki Matkom"Foto: Forum/Jacek Szydłowski

Polskie Radio włączyło się w pomoc medykom i małym pacjentom Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Zbiórka na rzecz szpitala została zainicjowana 8 maja, w Dniu Matki na Ukrainie, podczas koncertu "Matki Matkom - Matki Polski dla Matek Ukrainy" w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. - Postanowiliśmy kontynuować zbiórkę, nie zamykać sprawy jednym, charytatywnym koncertem, ale również w Dniu Matki w Polsce prowadzić akcję pomocy szpitalowi dziecięcemu w Kijowie, zwracając też uwagę na los matek i dzieci na mordowanej Ukrainie. Chodzi o to, aby wymierna pomoc trafiła do lekarzy, którzy ratują dzieci, ale również by w Dniu Matki każdy z nas pomyślał o tym, co dzieje się na Ukrainie, żebyśmy dali sobie szansę na refleksję nad współczesnym światem i barbarzyństwem, żebyśmy mogli dostrzec te różnice - tłumaczył Paweł Kwieciński. 

Szpital w Kijowie potrzebuje przede wszystkim lekarstw, środków finansowych i sprzętu medycznego. - Trafiają tam dzieci z ranami postrzałowymi, ofiary bombardowań i min. Możemy pomóc i pamiętać, że pomoc jest potrzebna cały czas. To nie jest tylko jednak akcja, koncert. Pomoc cały czas można nieść, również poprzez akcje Caritas i Polskiej Akcji Humanitarnej. Polskie Radio chce, by w dwa Dni Matki każdy z nas pomyślał, w jaki sposób może pomóc, a jeśli chce, to pomógł, włączając się do licytacji na antenie radiowej Jedynki - powiedział dyrektor programowy Polskiego Radia. 

W licytacji wzięła udział m.in. pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. - Każdy z przedmiotów, który otrzymaliśmy na licytację, jest symbolem zaangażowania w pomoc ludziom, którzy potrzebują wsparcia. Na pamiątkowej monecie, którą podarował nam związek zawodowy NSZZ "Solidarność", znajduje się sentencja: "Bo człowiek rodzi się i żyje wolnym". Chodzi o to, aby każdy człowiek mógł żyć wolny i bezpieczny. Wokół tej idei warto się skupiać w Dniu Matki. Każdy z nas powinien zrobić to, co może, co jest w naszym zasięgu, żeby nieść pomoc. Chcemy zwrócić uwagę na ideę wsparcia i troski w ramach akcji "Matki Matkom" - podkreślił Kwieciński. 

ZOBACZ ZASADY LICYTACJI >>>

Zwieńczeniem akcji "Matki Matkom" będzie uroczysty koncert "To, co najpiękniejsze - Dzieciom", w niedzielę, 29 maja, w Studiu PR im. W. Lutosławskiego. - Koncert symbolicznie zamknie tę odsłonę akcji. Jak długo jednak będą ofiary wojny, tak długo Polskie Radio będzie mówiło po ukraińsku i będzie dostarczało serwisy informacyjne wolne od śmiercionośnej propagandy. Będzie też inicjowało akcje wsparcia. Mam nadzieję, że w niedługiej przyszłości skończy się potrzeba organizowania pomocy, ale dopóki będzie to konieczne, na pewno będzie w tym brać udział Polskie Radio - podsumował dyrektor programowy Polskiego Radia.

Posłuchaj
12:46 PR24 2022_05_26-14-05-50.mp3 Paweł Kwieciński o akcji "Matki Matkom" (Temat dnia/Gość PR24)

Wyjątkowe przedmioty w ramach akcji "Matki Matkom" można wylicytować do godz. 19.20 na antenie radiowej Jedynki.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Paweł Kwieciński (dyrektor programowy Polskiego Radia)

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 14.06

Zobacz także

Zobacz także