more_horiz

Prof. Krysiak: presja Polski na kraje UE od samego początku była ważna i konieczna

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 14:32
- Wydaje się, że postawa Polski - naszego premiera, prezydenta, ale też i całej grupy dyplomatów - jest pewnym szokiem dla elity politycznej w Brukseli, ale też i w Niemczech czy Francji. Przecież codziennie na wielu frontach - mówiąc kolokwialnie - są nasi ludzie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana). 
Prof. Zbigniew Krysiak: presja Polski na kraje UE od samego początku była ważna i konieczna
Prof. Zbigniew Krysiak: presja Polski na kraje UE od samego początku była ważna i koniecznaFoto: PR24/TB

Dziś (31 maja br.) o godz. 9.30 rozpoczął się w Brukseli drugi dzień unijnego szczytu. Europejscy przywódcy dyskutują między innymi o kryzysie żywnościowym w związku z blokowaniem przez Rosję ukraińskich portów na Morzu Czarnym. Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zbigniew Krysiak mówił o podejściu krajów UE do działań Polski ws. wojny na Ukrainie oraz kolejnym pakiecie sankcji wobec Rosji.  

"Presja Polski od samego początku była ważna i konieczna"

- Wydaje się, że postawa Polski - naszego premiera, prezydenta, ale też i całej grupy dyplomatów - jest pewnym szokiem dla elity politycznej w Brukseli, ale też i w Niemczech czy Francji. Przecież codziennie na wielu frontach - mówiąc kolokwialnie - są nasi ludzie, ponieważ premier Mateusz Morawiecki jest w Brukseli, a prezydent Andrzej Duda był w Egipcie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak.

Dodał, że każdego dnia, świat mówi o tych bardzo konkretnych działaniach naszych polityków. - Dlatego trzeba powiedzieć, że ta presja w sprawie Ukrainy była od samego początku konieczna i ważna. Może na początku rodziła ona w percepcji zachodnich polityków wrażenie, że czuli się oni upominani czy też "stawiani" do kąta oraz że nie rozumieją, nie potrafią. Jednak retoryka naszej dyplomacji, premiera, prezydenta jest na bardzo wysokim poziomie - ocenił prof. Zbigniew Krysiak 

- Dla przykładu media niemieckie słusznie cały czas punktują zachowania Olafa Scholza. Wskazują one na to, że wobec faktów, które nie podlegają już dyskusji, nie można zachowywać się tak, jakby nie było problemu. To odnosi skutek - przyznał gość Antoniego Trzmiela. 

Stopniowa redukcja

Dodał, że "dzięki temu pakietowi sankcji zahamowane zostanie około 90% sprzedaży z Rosji". - Ale pamiętajmy, że ten proces będzie trwał około sześciu miesięcy. Stopniowo będzie dochodzić do redukcji przychodów Putina - powiedział prof. Zbigniew Krysiak. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:34 PR24_AAC 2022_05_31-13-33-53.mp3 Prof. Zbigniew Krysiak: presja Polski na kraje UE od samego początku była ważna i konieczna (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

Gość: prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana)

Data emisji: 31.05.2022

Godzina: 13:33

nj

Zobacz także

Zobacz także