more_horiz

Kiedy Ukraina powinna przejść do kontrofensywy? Ekspert wskazuje optymalny termin

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 12:30
- Ukraina musi być gotowa do kontrofensywy przed jesienią, bo później wejdziemy w okres trudny pod względem manewrowania wojskami, co pokazują działania rosyjskie prowadzone w lutym, marcu czy nawet kwietniu, gdy ciężki sprzęt nie mógł operować w grząskim terenie - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa"). 
Mariusz Cielma wskazał, kiedy Ukraina powinna przejść od kontrofensywy
Mariusz Cielma wskazał, kiedy Ukraina powinna przejść od kontrofensywy Foto: PAP/EPA/STR

Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział kontynuowanie pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym poprzez dostarczanie zaawansowanych systemów artyleryjskich i rakietowych. Według Białego Domu Ukraina zapewniła, że nie zostaną one użyte przeciwko celom na terytorium Rosji. - Nie zachęcamy ani nie umożliwiamy Ukrainie ataków poza jej granicami - stwierdził Joe Biden.

Wsparcie dla Ukrainy

Do tego wsparcia dla Kijowa odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Cielma. - Widzimy, że Stany Zjednoczone, generalnie prawie cały Zachód, wzmacniają sprzętowo możliwości armii ukraińskiej - wskazał. Tłumaczył, że otrzymane pociski (HIMARS) mają pozwolić Ukraińcom skutecznie atakować cele naziemne. Wskazał, że w Waszyngtonie pojawiły się obiekcje dotyczące zasięgu tych pocisków, umożliwiającego zaatakowanie celów na terenie Rosji.

A zatem podjęto decyzję, by dostarczyć pociski, które mogą razić mniej odległe cele (do 60 km). - Wydaje się, że chciano ograniczyć przekaz, który będzie szedł w świat, że Ukraina miałaby tego typu zdolności - ocenił. Dodał, że dla Kijowa obecnie "nie jest kluczowe zaatakowanie składu paliwa w głębi terytorium rosyjskiego, ale wygranie na polu walki". Tak więc dostarczenie broni, która umożliwia likwidację celów (rezerw, stanowisk dowództwa i artylerii) w zasięgu kilkudziesięciu kilometrów, to "na tym etapie" wystarczające wsparcie ze strony Amerykanów.

Mariusz Cielma został zapytany o pewne różnice na Zachodzie dotyczące dozbrajania Ukrainy. Pojawiają się w tej sferze głosy krytyczne wobec postawy Niemiec. Inne, mniejsze kraje, także potrafią zrezygnować z zapowiadanej pomocy. - Kluczowy jest fakt, że to USA mają największe zasoby pod względem przekazywania Ukrainie sprzętu i z tego korzystają. To wielomiliardowe programy, które są w stanie w niektórych elementach wręcz przebudować armię Ukrainy - stwierdził.

Posłuchaj
25:14 Cielma.mp3 Mariusz Cielma: Ukraina powinna być gotowa do kontrofensywy przed jesienią (Polskie Radio 24)

Kiedy kontrofensywa?

Na jakim etapie wojny jesteśmy obecnie? Jak ocenił gość PR24, Rosja jest w stanie prowadzić ofensywę na odcinku kilkudziesięciu kilometrów, podczas gdy "na pozostałej części frontu mamy stagnację". Z kolei Ukraińcom brakuje przewagi w ludziach i sprzęcie oraz dominacji w powietrzu, by podjąć kontrofensywę. Ukraińcy "potrzebują czasu", by móc podjąć próbę odbicia zajętych terenów. Według redaktora "Nowej Techniki Wojskowej" "Ukraina musi być gotowa do kontrofensywy przed jesienią".

Czytaj także:

- Później wejdziemy w okres trudny pod względem manewrowania wojskami, co pokazują działania rosyjskie prowadzone w lutym, marcu czy nawet kwietniu, gdy ciężki sprzęt nie mógł operować w grząskim terenie. (...) Zakładam, że jeśli coś ma się wydarzyć, to powinno się wydarzyć najpóźniej w okresie wakacyjnym - stwierdził.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa")

Data emisji: 1.06.2022

Godzina: 11.33

ms/IAR

Zobacz także

Zobacz także