more_horiz

Prof. Grosse o KPO: pierwsze pieniądze popłyną najwcześniej jesienią

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 16:18
- Polska jest spóźniona w stosunku do krajów, które jako pierwsze dostały pieniądze o prawie rok - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Tomasz Grzegorz Grosse
Prof. Tomasz Grzegorz GrosseFoto: PR24

Komisja Europejska poinformowała, że zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy o wartości 35,4 mld euro. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w czwartek 2 czerwca podczas swojej wizyty w Warszawie ma ogłosić akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

- Pani przewodnicząca von der Leyen ma taki zwyczaj, że gdy Komisja przyjmuje krajowy plan odbudowy danego kraju, to ona przyjeżdża do tego kraju, by to ogłosić, robiąc ukłon w stosunku do obywateli tego kraju - powiedział prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

Przyznał przy tym, że Polska "jest na samym końcu" i Komisja Europejska podjęła swoją decyzję z dużym opóźnieniem. - Prawdopodobnie najwcześniej jesienią popłyną pierwsze pieniądze z tego programu - oceniał prof. Grosse. Podkreślił, że wypłaty funduszy np. dla Włoch rozpoczęły się już na początku roku. Przypomniał, że zatwierdzenie przez Komisję KPO to dopiero pierwszy etap całej formalnej procedury.

Czytaj także:

Gość audycji komentował także na gorąco przyjęcie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Prof. Grosse przypomniał o zgłaszanych wobec ich kształtu zastrzeżeń, w tym tych zgłaszanych przez Węgry, w tym domagania się usunięcia z listy osób sankcjonowanych patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla.

W rozmowie poruszono także temat złożenia przez Finlandię i Szwecję złożyły wniosków o dołączenie do NATO.

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
24:44 PR24_mp3_20220602153347_Tomasz_Grosse.mp3 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o przyjętym przez Komisję Europejską KPO i szóstym pakiecie unijnych sankcji na Rosję (Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (UW)

Data emisji: 02.06.2022

Godzina emisji: 15.33

st

Zobacz także

Zobacz także