more_horiz

"To forma rehabilitacji mafii reprywatyzacyjnej". Śpiewak o honorowym obywatelstwie dla byłej prezydent Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 15:16
- Platforma chce pokazać, że jest partią, która gardzi zwykłymi ludźmi, i chce przyciągać takich wyborców, którzy głosując na nią, będą czuli się lepsi od reszty - tego plebsu, który zamieszkiwał kamienice w Warszawie i stanął na drodze mafii reprywatyzacyjnej - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.
Jan Śpiewak
Jan ŚpiewakFoto: PR24/AK

Rada Warszawy zdecydowała, by nadać Honorowe Obywatelstwo Warszawy merowi Kijowa Witalijowi Kliczce, a także byłej prezydent miasta stołecznego Hannie Gronkiewicz-Waltz. Na wniosek Koalicji Obywatelskiej radni nie debatowali nad propozycjami. Mera Kijowa do tytułu Honorowego Obywatela zaproponował klub PiS, a byłą prezydent Warszawy - klub KO.

W porządku obrad czwartkowej sesji Rady Warszawy był jeden projekt uchwały w tej sprawie z obojgiem kandydatów. Głosowanie było łączne, co uniemożliwiło zajęcie różnych stanowisk wobec tych propozycji. W związku z tym część radnych PiS i dwoje radnych z Lewicy nie wzięło udziału w głosowaniu. Za nadaniem tytułów było 38 radnych, jeden radny PiS Piotr Górski się wstrzymał, radny PiS Maciej Binkowski był przeciw, a 19 radnych nie oddało głosu.

Czytaj także:


Rehabilitacja mafii reprywatyzacyjnej?

Jan Śpiewak na antenie Polskiego Radia 24 przypomniał, że sesje Rady Miasta st. Warszawy odbywają się nadal zdalnie, a mieszkańcy nie mogą w nich uczestniczyć i nie podejmuje się z nimi dyskusji.

Ocenił, że brak rozłączenia kandydatur był formą szantażu. - W pakiecie dano nam pana Kliczkę, który jest autentycznym bohaterem i nie wzbudza żadnych kontrowersji z osobą głęboko skompromitowaną, z ogromnymi zarzutami politycznymi na koncie i która odpowiada za krzywdę tysięcy ludzi. Samo w sobie jest to obrzydliwe - podkreślił działacz miejski.

Gość audycji zastanawiał się, jaki mógł być cel takiego działania. - Platforma chce pokazać, że jest partią, która gardzi zwykłymi ludźmi i chce przyciągać takich wyborców, którzy głosując na nich, będą czuli się lepsi od reszty - tego plebsu, który zamieszkiwał kamienice w Warszawie i stanął na drodze mafii reprywatyzacyjnej - stwierdził Śpiewak. Ocenił także, że takie uhonorowanie byłej prezydent stolicy jest formą rehabilitacji mafii reprywatyzacyjnej.

W audycji mowa była również o konflikcie na linii Trzaskowski-Tusk, a także na temat osoby prezydenta Warszawy. - Mija czwarty i zaczyna się piąty rok rządów Rafała Trzaskowskiego w Warszawie i nic się w tym czasie nie wydarzyło. Przypomnę, że jak Lech Kaczyński rządził w Warszawie to w trzy lata wybudował Muzeum Powstania Warszawskiego, rozpoczął budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Historii Żydów Polskich, Centrum Nauki Kopernik - wymieniał Jan Śpiewak.

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj
06:23 PR24_mp3_20220609145158_Jan_Śpiewak.mp3 Jan Śpiewak o honorowym obywatelstwie dla byłej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz (Temat dnia/Gość PR24) 
* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Śpiewak (Wolne Miasto Warszawa)

Data emisji: 09.06.2022

Godzina emisji: 14.51

st

Zobacz także

Zobacz także