more_horiz

Witold Waszczykowski: pomoc UE dla Ukrainy jest symboliczna

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2022 17:35
- Trzy lata temu, gdy pani Ursula von der Leyen zostawała szefową KE, zapowiadała że Komisja będzie miała charakter geopolityczny, będzie się zajmowała sprawami światowymi, a dziś nie ma ważniejszej sprawy dla Europy niż brak bezpieczeństwa, wywołany rosyjską agresją na Ukrainę - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS.
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiFoto: PR24/AK

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wizyty w Kijowie zapowiedziała, że kierownictwo Komisji Europejskiej do końca przyszłego tygodnia skończy pracę nad opinią dotyczącą tego, czy Ukraina powinna być krajem kandydującym do Unii Europejskiej. Umożliwić mają to rozmowy przeprowadzone w ukraińskiej stolicy.

"Ukraina potrzebuje na odbudowę setek miliardów"

Witold Waszczykowski komentował wizytę przewodniczącej Komisji Europejskiej w Kijowie. - Praktycznie w każdym tygodniu w Parlamencie Europejskim dyskutujemy o tej katastrofie, domagamy się kar czy wsparcia. Ta presja powoduje też pewien nacisk i chęć pokazania się przewodniczącej w Kijowie (...). Pomoc dla Ukrainy nie nadchodzi w takim tempie i ilości, w jakiej by ona tego chciała. Ukraina traci dużo sprzętu i żołnierzy, to już ponad 10 tys. Jeśli nie możemy przesłać broni, to zaglądają tam politycy, aby podtrzymać walczących na duchu - zauważył. 

- Pomoc UE dla Ukrainy jest symboliczna, to ok. 9 mld dla Ukrainy w pożyczkach do końca roku. Ukraina potrzebuje na odbudowę setek miliardów. Wg źródeł ukraińskich kraj ten traci ok 400 mln euro dziennie. To, co proponuje UE, nie pokrywa potrzeb. W tym czasie USA proponują 40 mld dolarów pomocy, głównie wojskowej - przypominał.

Posłuchaj
23:17 PR24_mp3 2022_06_11-16-35-22.mp3 Witold Waszczykowski o polityce UE w obliczu wojny na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

"Nie można wykluczyć dalszych wrogich kroków, również przeciw Polsce"

Gość audycji zwracał uwagę na zagrożenie ze strony putinowskiej Rosji dla Europy. - Na wiele miesięcy przed wybuchem wojny przychodziły ze strony Rosjan deklaracje na piśmie, do czego oni zmierzają, m.in. do zmiany architektury bezpieczeństwa w Europie, przywrócenia stanu sprzed 1997 r. gdy nasza cześć Europy nie należała do UE i NATO. Można się spodziewać, że następnymi celami będą podporządkowanie Białorusi, okrawanie Ukrainy, Kazachstanu, Naddniestrza i Mołdawii, a nawet rozprawa z państwami bałtyckimi czy Polską. Te plany trzeba brać na poważnie. Gdy Putinowi i Rosjanom powiedzie się rozprawa wobec Ukrainy, nie można wykluczyć dalszych wrogich kroków, również przeciw Polsce - podkreślał.

Zobacz także:

Prezydent Ukrainy po spotkaniu z szefową Komisji Europejskiej mówił, że Ukraina oczekuje na polityczne decyzje w sprawie członkostwa w Unii. Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że niebawem można się spodziewać wypełnienia przez jego kraj ankiety w sprawie członkostwa.

Kwestia członkostwa Ukrainy ma być podjęta na posiedzeniu Rady Europejskiej 23 i 24 czerwca.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Witold Waszczykowski

Data emisji: 11.06.2022

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także