more_horiz

Szczyt NATO. Bonikowska: widać zmiany, ale nie wiadomo czy wystarczą, by chronić wschodnią flankę

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022 12:00
- Jest pewna różnica w percepcji, bo kraje zachodnie nie boją się bezpośredniej inwazji Rosji. Inaczej jest z nami, czy krajami bałtyckimi - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

Gość PR24 komentowała między innymi zakończony już szczyt NATO w Madrycie. Jak powiedziała, z perspektywy naszych krajów, państw wschodniej flanki Sojuszu, szczyt ma znaczenie, choć jego ocena może wywoływać mieszane uczucia. Widać zmiany, ale czy one wystarczą, by obronić wschodnią flankę Paktu? To jest, zdaniem ekspertki, ważne pytanie.

- Rozczarowanie może wynikać z faktu, że ciągle obecne jest we mnie wrażenia, iż NATO nie działa tak jak, w stanie wojny. Owszem, wojna toczy się na terenie państwa, które do Sojuszu nie należy, choć jego członkowie są zaangażowani we wspieranie Ukrainy w wojnie z Rosją, ale jednak to nie jest to samo, gdybyśmy byli bezpośrednio zaatakowani - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska.

"Totalne zniszczenia"

Zauważyła, że nas nie satysfakcjonuje rozwiązanie w którym, kiedy ktoś nas napadnie, będą dopiero wtedy ściągane siły, które doprowadzą do tzw. wypchnięcia wroga. Przypomniała, że w pierwszych dniach, kluczowych dla państw bałtyckich, Polski czy Bułgarii, w momencie ataku, może nastąpić totalne zniszczenie terytoriów tych krajów, nie mówiąc już o ofiarach w ludziach.

- Nas satysfakcjonowałby scenariusz, w którym NATO uznaje, iż wojna już trwa, a w związku z tym nie należy dopuścić do takiej możliwości w ogóle. Dla nas nieakceptowalny jest moment, gdy Polska staje się polem bitwy, boimy się szybkiej i krótkiej inwazji. Nawet jeżeli potem się okaże, że siły sojusznicze się zbierają i odpierają atak Rosji, to i tak następują zniszczenia - powiedziała prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Posłuchaj
22:03 _PR24_AAC 2022_07_03-10-06-50.mp3 "Widać zmiany, ale nie wiadomo czy wystarczą, by chronić wschodnią flankę". Bonikowska o konkluzjach szczytu NATO ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 03.07.2022

Godzina: 10:06

Zobacz także

Zobacz także