more_horiz

"Miasto jest świetnie zabezpieczone". Borys Tynka o potencjalnym ataku na Odessę

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 16:00
- Rosja nie ma na tyle sił fizycznych, aby zaatakować Odessę, miasto jest świetnie zabezpieczone - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 konsul honorowy Odessy Borys Tynka, który obecnie przebywa na Ukrainie.
2 lipca w całej Odessie wywieszono flagi w barwach narodowych Ukrainy w związku z wprowadzeniem żałoby po tych, którzy zginęli w Sergiejewce. Atak opisał Borys Tynka
2 lipca w całej Odessie wywieszono flagi w barwach narodowych Ukrainy w związku z wprowadzeniem żałoby po tych, którzy zginęli w Sergiejewce. Atak opisał Borys TynkaFoto: PAP/Alena Solomonova

Ukraińskie władze potwierdzają upadek Lisiczańska, strategicznego miasta w Donbasie. Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych podał w raporcie w 131. dniu wojny na pełną skalę, że w obwodzie donieckim Rosjanie, przy wsparciu artylerii, sforsowali rzekę Siewierski Doniec. Zajęli też Biłohoriwki.

Wcześniej rosyjska armia zdobyła sąsiedni obwód ługański. Szef tego regionu Serhij Hajdaj przyznał w rozmowie z Reutersem, że w Słowiańsku oraz w Bachmucie, Rosjanie będą atakowali ze zdwojoną siłą w celu przejęcia całkowitej kontroli nad wschodem Ukrainy. 

Drogi do Odessy przejezdne 

Zmieniającą się w zastraszającym tempie sytuację na froncie, ostrzał Sergiejewa, a także kwestię pomocy humanitarnej omówił w Polskim Radiu 24 Borys Tynka przebywający obecnie na Ukrainie, a dokładniej w Odessie.

Podkreślił, że w tej chwili tam, gdzie się znajduje, jest bezpieczny. Podziękował także Polakom odpowiedzialnym za dostarczanie pomocy humanitarnej, która jest najważniejsza.

- Drogi są przejezdne i bez problemu można dotrzeć do Odessy z Polski przez Ukrainę, ale trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim bardzo dużo posterunków, ponieważ samochody są sprawdzane. Również należy jednak uwzględnić problemy z paliwem - relacjonował gość audycji. 

"Miasto jest świetnie zabezpieczone"

Borys Tynka zaznaczył też, że o "próbie zagarnięcia odeskiego portu mówi się od samego początku wojny, ponieważ to jest niezwykle strategiczny punkt".

- Uważam jednak, że Federacja Rosyjska nie ma na tyle sił fizycznych, aby zaatakować Odessę, miasto jest świetnie zabezpieczone i wyposażone w najlepszą obronę przeciwlotniczą na terenie całego terytorium Ukrainy - powiedział. 

W poniedziałek mija 131. doba rosyjskiej wojny na pełną skalę na Ukrainie. Rosjanie szturmują Donbas od kilkunastu tygodni. Zajęli już m.in. Siewierodonieck, a jeszcze przed rozpoczęciem inwazji uznali niepodległość samozwańczych republik, czyli grup prorosyjskich bojowników, którzy od ośmiu lat toczą w Donbasie wojnę z ukraińską armią.

Odessa była obiektem wielu ataków rakietowych w kwietniu i maju, jednak do tej pory Rosjanie nie zdecydowali się na bezpośredni atak na miasto. 

Posłuchaj
21:03 borys tynka.mp3 Borys Tynka przybliżył, jak wygląda sytuacja w Odessie (Temat dnia/Gość PR24) 

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Antoni Trzmiel

Gość: Borys Tynka (konsul honorowy Odessy, obecnie na Ukrainie)

Data emisji: 4.07.2022

Godzina emisji: 15.08

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także