more_horiz

Blinken nie spotka się z Ławrowem. Szczęsnowicz: to czytelny sygnał ze strony USA

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 14:56
- Wyraźnie widać, że nie tyle Amerykanie przejrzeli na oczy, co oswoili się z sytuacją i wydaje się, że doszła do nich prosta prawda, iż po prostu z Rosją można siadać do rozmów tylko wtedy, kiedy ma się w ręku odbezpieczony pistolet - powiedział w Polskim Radiu 24 Igor Szczęsnowicz ("Gazeta Polska Codziennie"). 
Igor Szczęsnowicz: jest to czytelny sygnał ze strony USA
Igor Szczęsnowicz: jest to czytelny sygnał ze strony USAFoto: PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI

We wtorek (5 lipca br.) amerykański Departament Stanu poinformował, że sekretarz stanu USA Antony Blinken nie spotka się z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem podczas szczytu ministrów spraw zagranicznych krajów G20 na Bali. Na antenie Polskiego Radia 24 Igor Szczęsnowicz mówił o znaczeniu tego wydarzenia. 

"Czytelny sygnał"

- Myślę, że jest to dosyć czytelny sygnał ze strony amerykańskiej, iż nie będzie już takiej dyplomacji, o jakiej myśleli Siergiej Ławrow oraz Władimir Putin, czyli takiej, jaką widzieliśmy przed wojną, przed 24 lutego 2022 roku, kiedy to wszyscy dosyć naiwnie myśleli, że z Putinem da się porozmawiać - powiedział gość PR24. 

Dodał, że teraz wyraźnie "widać, że nie tyle Amerykanie przejrzeli na oczy, co oswoili się z sytuacją i wydaje się, że doszła do nich prosta prawda, iż po prostu z Rosją można siadać do rozmów tylko wtedy, kiedy ma się w ręku odbezpieczony pistolet".

Sytuacja Niemiec

Z kolei odnosząc się do słów Antoniego Trzmiela, który mówił, że takie przejrzenie na oczy niestety, ale nie jest powszechne w zachowaniach i postępowaniu kanclerza Niemiec Olafa Scholza, powiedział: Wydaje mi się, że jest to pochodna kilku sytuacji. (...) Niemcy, mówiąc wprost, obudzili się po wieloletnim zacieśnianiu więzów przyjaźni, szczególnie tej gospodarczej, z Rosją. Oni nie widzieli tego wcześniej, a tak naprawdę od późnych lat 70. przestali w ogóle myśleć o terminalach gazowych czy innych możliwościach sprowadzania gazu, niż tylko z Rosji - powiedział Igor Szczęsnowicz.

Dodał, że "Niemcy miotają się między swoją polityką wewnętrzną - gdzie też Scholz jest pod pręgierzem -  stanem swojej gospodarki, uzależnionej od surowców energetycznych z Rosji, i nagłym obudzeniem się z towarzyszącym przeświadczeniem, że sytuacja jest bez wyjścia". 

- Nie chcę tutaj usprawiedliwiać Niemiec, ponieważ uważam, że mijanie się z prawdą i opowiadane banialuki o pomocy Ukrainie, której tak naprawdę nie udzielają, są czymś karygodnym, ale jest to po prostu wynik rozpaczliwej sytuacji gospodarczej oraz politycznej, w jakiej znalazły się Niemcy i rząd kanclerza Olafa Scholza - powiedział Igor Szczęsnowicz. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:45 PR24_AAC 2022_07_06-13-33-11.mp3 Igor Szczęsnowicz: jest to czytelny sygnał ze strony USA (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Igor Szczęsnowicz ("Gazeta Polska Codziennie")

Data emisji: 6.07.2022

Godzina: 13.33

nj

Zobacz także

Zobacz także