Liberalizacja ustawy wiatrakowej. Jakub Wiech: mamy warunki wiatrowe porównywalne do Niemiec

- To nie jest tak, że w Polsce są słabe warunki do rozwoju energetyki wiatrowej. One są znacznie lepsze niż w przypadku fotowoltaiki, którą się dynamicznie rozwija. Mamy warunki wiatrowe porównywalne do Niemiec, które chwalą się tym, że mniej więcej połowa ich zapotrzebowania na energię jest pokrywana z OZE - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Jakub Wiech.

2022-07-07, 14:30

Liberalizacja ustawy wiatrakowej. Jakub Wiech: mamy warunki wiatrowe porównywalne do Niemiec
Wiech: reguła 10H była ciosem dla branży wiatrakowej. Foto: shutterstock.com/Vladimka production

Projekt nowelizacji tzw. ustawy 10H został przyjęty na posiedzeniu Rady Ministrów. Otwiera to drogę do sejmowych prac nad ustawą liberalizującą zasady budowy lądowych farm wiatrowych. Projekt dotyczy inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych. Do tej pory, na mocy zmian wprowadzonych ustawą 10H wiatraki na lądzie mogły być budowane w odległości nie mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości wiatraka. Ta kwestia znacznie ograniczała możliwości nowych inwestycji. Branża energetyki odnawialnej, jak i samorządy, domagały się liberalizacji tej zasady.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że już 2016 roku, gdy przyjmowano poprzednią ustawę, wiadomo było, że reguła 10H zamrozi inwestycje w wiatraki. - To był cios dla branży wiatrakowej, która się dynamicznie rozwijała. Inwestycje w nowe moce spadły praktycznie do zera. Ustawa jest liberalizowana w związku koniecznością transformacji energetycznej. Zmiany są dokonywane w kwestii możliwości stawiania wiatraków bliżej niż dotychczas, na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przepadło nam kilka lat, które mogliśmy poświęcić na budowę silnego parku jednostek wytwórczych w wiatrakach, a jest to technologia, która jest nam bardzo potrzebna - powiedział Jakub Wiech. 

Czytaj także:

Rozwiał też mity dotyczące energetyki wiatrowej. - To nie jest tak, że w Polsce są słabe warunki do rozwoju energetyki wiatrowej. One są znacznie lepsze niż w przypadku fotowoltaiki, którą się dynamicznie rozwija. Mamy warunki wiatrowe porównywalne do Niemiec, które chwalą się tym, że mniej więcej połowa ich zapotrzebowania na energię jest pokrywana z OZE. Pozostaje kwestia tzw. backupu, czyli mocy, które wejdą do systemu, gdy wiatraki nie będą mogły pracować lub nie będzie świecić słońce. Taką rolę mogą pełnić gaz lub energetyka jądrowa. Polska skłania się w kierunku atomu, na którym będzie następnie stawiane OZE. Już niedługo wybierzemy partnera technologicznego dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - tłumaczył Wiech.

REKLAMA


Posłuchaj

Jakub Wiech gościem Mirosława Skowrona (Temat dnia/Gość PR24) 18:04
+
Dodaj do playlisty

 

Konieczność dokonania zmian w kierunku rozwoju energetyki wiatrowej jest też jednym z wymagań zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Jakub Wiech (ekspert ds. energetyki, Defence24.pl)

Data emisji: 7.07.2022

Godzina: 13.06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej