Taksonomia UE. Jakub Wiech: ważny krok w kierunku racjonalizacji kwestii transformacji energetycznej
- Myślę, że to sukces UE i bardzo ważny krok w kierunku racjonalizacji podejścia do transformacji energetycznej Wspólnoty. W obecnej sytuacji geopolitycznej odrzucenie energetyki jądrowej byłoby strzałem w kolano - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Wiech (Energetyka24), odnosząc się do decyzji europarlamentu ws. taksonomii unijnej.
2022-07-10, 09:50
Parlament Europejski opowiedział się przeciwko wyłączeniu energii jądrowej i gazu z procesu transformacji energetycznej w UE. Oznacza to, że te źródła energii będą uznawane za "zielone" i na inwestycje w nie będzie można pozyskać środki unijne.
Jak ocenił na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Jakub Wiech, "jest to sukces Unii Europejskiej". - Odrzucenie takiej technologii jak energetyka jądrowa w dobie, kiedy mamy na barkach potężny projekt transformacji klimatycznej związany z dojściem do neutralności emisyjnej oraz kryzys energetyczny wywołany przez Rosję, który będzie rzutował na naszą gospodarkę jeszcze przez długie lata, to byłby strzał w kolano - ocenił.
Gość audycji wyjaśnił, że europarlamentarzyści odcięli się od nawoływań dwóch komisji europarlamentu, które w czerwcu sugerowały, żeby odrzucić propozycję Komisji w zakresie zakwalifikowania energetyki jądrowej oraz gazu ziemnego jako źródeł zrównoważonych środowiskowo. - Oni poszli innym torem i przyjęli propozycje opracowane przez urząd Ursuli von der Leyen i dzięki temu mamy szanse na to, że technologie będą mogły korzystać z finansowania z rynku kapitałowego oraz z instytucji Unii Europejskiej, już po przyjęciu konkretnych aktów delegowanych, które tworzyć będą taksonomię - powiedział.
Jego zdaniem "można powiedzieć, że jest to bardzo ważny krok w kierunku racjonalizacji, jeżeli chodzi o transformację energetyczną Unii Europejskiej".
REKLAMA
Taksonomia Unii Europejskiej
Ekspert zwrócił także uwagę, że taksonomia to jest agenda inwestycyjna, "która nie jest zbyt wiążąca, jeżeli chodzi o możliwości realizacji projektów". - Taksonomia nie zakazuje realizacji, chociażby projektów inwestycyjnych, w te źródła które nie zostały zakwalifikowane jako zrównoważone środowiskowo, ale utrudnia pozyskiwanie finansowania - wskazał. Jak dodał, to "pewnego rodzaju sugestia Wspólnoty w kierunku rynków kapitałowych, dotycząca tego, które projekty będą cieszyć się wsparciem i akceptacją ze strony UE, a które nie".
- Moim zdaniem układ taksonomii bardzo szybko rozleje się na to, jakie podejście będą miały prywatne podmioty. Jest to okno dla chociażby energetyki jądrowej na urynkowienie i wzmocnienie szans realizacji dla nowych projektów w takich krajach jak Polska - ocenił gość audycji.
- PIE o decyzji europarlamentu ws. taksonomii unijnej: kluczowa dla budowania suwerenności energetycznej Polski
- Liberalizacja ustawy wiatrakowej. Jakub Wiech: mamy warunki wiatrowe porównywalne do Niemiec
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Jakub Wiech (zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com)
Data emisji: 10.07.2022
REKLAMA
Godzina: 09.06
ng
Polecane
REKLAMA