more_horiz

Prof. Grochmalski: Ukrainie będzie coraz trudniej wyzwolić obszary zajęte przez Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2022 11:35
- Większość analityków jest przekonana, że Ukraina będzie miała optymalny czas i zdolności do uderzenia na Rosjan w sierpniu. Później będzie coraz trudniej, jeśli chodzi o realną możliwość wyzwolenia zajmowanych obszarów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog prof. Piotr Grochmalski.
Prof. Grochmalski: Ukrainie będzie coraz trudniej wyzwolić obszary zajęte przez Rosjan
Prof. Grochmalski: Ukrainie będzie coraz trudniej wyzwolić obszary zajęte przez RosjanFoto: Alex Chan Tsz Yuk/Zuma Press/Forum

Mija 158. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prof. Piotr Grochmalski skomentował na antenie Polskiego Radia 24 aktualną sytuację militarną w okupowanym kraju. Jak wskazał, wojna trwa już długo i należy pamiętać, że większość zagranicznych wywiadów i analityków na początku skazywała Ukrainę na szybką przegraną.

- Taki był też plan Rosji - przeprowadzenie operacji trzydniowej, która miała doprowadzić do przejęcia władzy, a później do tego, co Niemcy dokonywali w Polsce podczas II wojny światowej - projektu denazyfikacji, który polegał na tym, że na masową skalę mieli być wymordowani ludzie skazani przez służby okupanta - powiedział. - Pamiętajmy o tym, jak nakreślona była ta strategia rosyjska - podkreślił.

Wojna na Ukrainie 

Gość audycji zwrócił uwagę, że obecnie większość analityków jest przekonana, że Ukraina będzie miała optymalny czas i zdolności do uderzenia na Rosjan w sierpniu. Wskazał, że mają na to wpływ między innymi kwestie długości tego typu operacji, a także sytuacja pogodowa. - Później będzie coraz trudniej, jeśli chodzi o realną możliwość wyzwolenia obszarów zajmowanych przez Federację Rosyjską - zaznaczył.

Politolog odniósł się również do kwestii pomocy militarnej, jaką Kijów otrzymuje od Zachodu. - HIMARS-y radykalnie zmieniły zasady gry na Ukrainie, ale pojawiły się za późno. Gdyby przekazano je wcześniej, to operacja w Donbasie by przebiegła zasadniczo inaczej i Ukraina by nie straciła zdobytych przez Rosjan ziem - skomentował gość audycji.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:15 PR24_mp3 2022_07_31-10-07-29.mp3 Prof. Piotr Grochmalski: Ukrainie będzie coraz trudniej wyzwolić obszary zajęte przez Rosjan ("Temat dnia/Polskie Radio 24") 

***

Audycja: Temat dnia/ Gość PR24

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: prof. Piotr Grochmalski (politolog, Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 31.07.2022 r.

Godzina emisji: 10.06

ng

Zobacz także

Zobacz także