78 lat temu została zburzona Warszawa. Katarzyna Utracka: to była zemsta Niemiec za działalność konspiracyjną

2022-07-31, 19:43

78 lat temu została zburzona Warszawa. Katarzyna Utracka: to była zemsta Niemiec za działalność konspiracyjną
Jedno ze zdjęć wchodzących w skład kolekcji niedawno uzyskanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Fotografia przedstawia niemiecki czołg na tle ruin Warszawy. Źródło: K. Stefanowska / Muzeum Powstania Warszawskiego . Foto: K. Stefanowska / Muzeum Powstania Warszawskiego

- Warszawa rzeczywiście przysporzyła Niemcom wiele problemów. To był akt zemsty [zniszczenie stolicy - przyp. red.] - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Utracka (Muzeum Powstania Warszawskiego). 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć. 

O ograbionej i zniszczonej przez Niemców Warszawie mówiła Katarzyna Utracka. - Warszawa zawsze była cierniem dla III Rzeszy. Widzimy to w dokumentach. Dowódcy niemieccy żalą się, że "gdyby nie Warszawa" to tak naprawdę te ich problemy zmalałby o 4/5. Natomiast Warszawa - silny ośrodek polityczny i kulturalny to była stolica polskiego państwa podziemnego. Oczywiście organizacje konspiracyjne działają w skali całego okupowanego kraju. Natomiast jak popatrzymy na działania polskiego podziemia to one koncentrują się w Warszawie, największe akcje przeprowadzane są przez konspirację warszawską - zwróciła uwagę gość z Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Gość audycji podkreśliła, że działania armii niemieckiej wymierzone w Warszawę i jej mieszkańców były zaplanowane. 

- To nie było tak, że Warszawa była palona, niszczona, burzona, tylko najpierw było rabowanie, wywożenie tego, co posiadało jakąkolwiek wartość materialną. Dosłownie demontowano wszystko - szyny, lampy uliczne, wszystko co tylko się dało było rozkręcane i wywożone do Rzeszy - przypomniała.      

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj

Katarzyna Utracka o Powstaniu Warszawskim ("Temat dnia/Gość PR24") 22:59
+
Dodaj do playlisty

 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Krzysztof Grzybowski 

Gość: Katarzyna Utracka (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 31.07.2022 r.

Godzina emisji: 18.35

kmp

Polecane

Wróć do strony głównej