more_horiz

Robert Tekieli: pamięć o Powstaniu Warszawskim determinuje naszą przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 12:38
- Jeśli nie będziemy pamiętać ludzi, którzy dla nas oddawali życie, to nie jesteśmy godni, żeby w ogóle funkcjonować - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, publicysta katolicki. 
Zdjęcie zrobiono 2 września 1944 roku. Kompania Maciek batalionu Zośka po przejściu kanałami do Śródmieścia na ulicę Warecką
Zdjęcie zrobiono 2 września 1944 roku. Kompania "Maciek" batalionu "Zośka" po przejściu kanałami do Śródmieścia na ulicę WareckąFoto: Jerzy Tomaszewski [Public domain], Wikimedia Commons

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie około 18 tys. powstańców zginęło, a 25 tys. zostało rannych. 

Komentując obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Robert Tekieli przywołał znaną maksymę: "Naród, który nie pamięta, nie istnieje". - Po jakimś czasie przestaje po prostu żyć i znika. Jeśli my nie będziemy pamiętać ludzi, którzy dla nas oddawali życie, to nie jesteśmy godni, żeby w ogóle funkcjonować - dodał. 

Publicysta zwrócił uwagę na pewną analogię tamtych czasów i nastrojów w powstańczej Warszawie do obecnej sytuacji na Ukrainie. - Widzimy, jak konsekwencja bardzo poważnego potraktowania spraw narodu owocuje na Ukrainie. - Wszyscy zakładali, że ten kraj podda się w krótkim czasie. A w tej chwili nie przegrywa wojny. Ukraińcy walczą.

- Patrząc w przyszłość i nie odżegnując się od najgorszych scenariuszy, pamięć Powstania Warszawskiego służy naszej przyszłości - przyznał gość audycji.  


Powstanie Warszawskie – serwis specjalny Polskiego Radia

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
08:09 PR24_mp3 2022_08_01-11-33-54.mp3 Robert Tekieli o znaczeniu obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ("Temat dnia/Gość PR24") 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzi: Magdalena Złotnicka

Gość: Robert Tekieli

Data emisji: 01.08.2022 r.

Godzina emisji: 11.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także