more_horiz

Zagraniczny węgiel płynie do Polski. Wiech: najpilniejsze jest odblokowanie portów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 17:27
- Powinniśmy teraz skupić się na budowaniu sprawnej sieci dostaw, tak żeby węgiel dotarł do odbiorców, którzy będą go potrzebować, a potem można wyodrębnić grupę tych odbiorców, którzy mają problem ekonomiczny, zagraża im ubóstwo energetyczne i potrzebują wsparcia w postaci dopłat bezpośrednich - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (defence24.pl).    
Jakub Wiech
Jakub WiechFoto: PR24

Ustawa w kształcie uchwalonym przez Sejm przewiduje 3 tysiące złotych dodatku dla gospodarstw domowych ogrzewanych węglem.

Senat głosami opozycji rozszerzył grupę beneficjentów również o osoby korzystające z innych paliw, m.in. oleju opałowego czy peletu. Z ustawy wykreślono również zapisy dotyczące banków.

Komentując rządową pomoc, Jakub Wiech ocenił, że "pierwszą rzeczą, którą teraz trzeba robić, jest odblokowanie portów, jeżeli chodzi o logistykę, odblokowanie dostaw węgla do odbiorców indywidualnych, bo z tym mamy największy problem".

- Dopłaty finansowe, wsparcie bezpośrednie realizowane w takiej formie może poczekać do momentu, w którym ustabilizujemy sytuację na rynku z zaopatrzeniem. Bo to, że ktoś dostanie 3 tysiące złotych, nie rozwiąże problemu z węglem, którego nie będzie w składzie - wyjaśnił. 

Gość audycji wyraził przekonanie, że nawet nadmiar surowca, ale tkwiącego na statkach, "nie pomoże Polakom w ogrzewaniu mieszkań". 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
16:15 PR24_mp3 2022_08_04-15-13-28.mp3 Jakub Wiech o największych problemach rynku węglowego ("Temat dnia/Gość PR24")

 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jakub Wiech (defence24.pl)

Data emisji: 04.08.2022

Godzina emisji: 15.13

kmp

Zobacz także

Zobacz także