more_horiz

Napięcia na linii Chiny-Tajwan. Pendrakowska: zaognianie tej sytuacji nie jest interesem Pekinu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 22:20
- Bardziej agresywna reakcja ze strony Chin powinna zostać wykluczona. Oczywiście wszystko może się zdarzyć, jednak wydaje się, że w interesie Pekinu nie byłoby to, aby zaogniać tę sytuację - oceniła Patrycja Pendrakowska (Instytut Boyma), odnosząc się do napięć na linii Chiny-Tajwan.
Napięcia na linii Chiny-Tajwan. Patrycja Pendrakowska: interesem Pekinu nie jest zaognianie tej sytuacji
Napięcia na linii Chiny-Tajwan. Patrycja Pendrakowska: interesem Pekinu nie jest zaognianie tej sytuacjiFoto: Sutterstock/ENG BO YUAN

Przewodnicząca Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu Nancy Pelosi we wtorek odwiedziła Tajwan, gdzie spotkała się z prezydent wyspy Tsai Ing-wen. Jak podkreśliła, "USA chcą, aby Tajwan zawsze był wolny i bezpieczny". W odpowiedzi na tę wizytę szef chińskiego MSZ Wang Yi oświadczył, że wizyta Nancy Pelosi jest "kompletną farsą", a Stany Zjednoczone naruszają suwerenność Chin pod pretekstem walki o demokrację. Pekin zdecydował się także na nałożenie sankcji na przewodniczącą Izby Reprezentantów Kongresu USA, a w trakcie jej wizyty zorganizował przy Tajwanie manewry wojskowe.

Te wydarzenia skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 ekspert Patrycja Pendrakowska (Instytut Boyma). Jak wskazała, uprzednio pojawiały się pewne głosy mówiące o tym, że być może dojdzie do mocniejszej konfrontacji na linii Chiny-Tajwan, co jednak nie miało miejsca.

- Na pewno trzeba tę wizytę rozpatrywać w kontekście zaplanowanego na jesień XX zjazdu Komunistycznej Partii Chin, podczas którego zostanie wybrany kolejny skład, który będzie rządził tym krajem. Więc Chińczykom nie zależy na tym, żeby destabilizować swoją sytuację wewnętrzną oraz zewnętrzną przed tym wydarzeniem - wyjaśniła.

Napięcia na linii Chiny-Tajwan

Gość audycji zwróciła również uwagę na zbliżające się lokalne wybory na Tajwanie, w których konkurować będą Demokratyczna Partia Postępowa, z której wywodzi się obecna prezydent Tajwanu, a także drugie ugrupowanie, które podczas ostatnich lat bardziej opowiadało się za złagodzeniem kursu wobec Pekinu.

- Tak że jeśli spojrzy się na konteksty tych wydarzeń, to bardziej agresywna reakcja ze strony Chin powinna zostać wykluczona. Oczywiście wszystko może się zdarzyć, jednak wydaje się, że w interesie Pekinu nie byłoby to, aby zaogniać tę sytuację - podkreśliła.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:36 PR24_mp3 2022_08_06-20-34-47.mp3 Patrycja Pendrakowska o napięciach na linii Chiny-Tajwan ("Temat dnia/Polskie Radio 24") 

***

Audycja: Temat dnia/ Gość PR24

Rozmawiała: Magdalena Złotnicka

Gość: Patrycja Pendrakowska (Instytut Boyma)

Data emisji: 06.08.2022 r.

Godzina emisji: 20.33

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także