more_horiz

Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Karasiński: mamy w zbiorach kilkanaście tysięcy pamiątek

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 13:45
- Nasze zbiory to kilka zespołów pamiątek, ale nasze Muzeum ma uzupełniać wiedzę o powstaniu, absolutnie nie jest konkurencją dla tego głównego Muzeum Powstania Warszawskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego i Stowarzyszenia Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław".
Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Karasiński: mamy w zbiorach kilkanaście tysięcy pamiątek
Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Karasiński: mamy w zbiorach kilkanaście tysięcy pamiątekFoto: materiały prasowe

W 2020 roku kompleksie budynków dawnego Banku Polskiego z inicjatywy Stowarzyszenia Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław", zostało otwarte Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. - Niestety powstaliśmy w okresie pandemii, pierwotnie miało tu powstać Muzeum Powstania Warszawskiego, jest to miejsce naznaczone krwią powstańczą - przypomniał w PR24 Tomasz Karasiński.

Wśród cennych eksponatów Muzeum znajdują się unikatowe dokumenty: meldunki, rozkazy, wnioski awansowe, sprawozdania z walki, pamiątki osobiste, elementy umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia Powstańców Warszawskich. Sporą część zbiorów stanowią także niepublikowane dotąd fotografie z okresu Powstania Warszawskiego.

"Kilkanaście tysięcy pamiątek"

- Zbiory to kilka zespołów pamiątek, ale nasze Muzeum ma uzupełniać wiedzę o powstaniu, absolutnie nie jest konkurencją dla tego głównego Muzeum Powstania Warszawskiego. Pamiątki mają przede wszystkim służyć, tak samo jak kiedyś służyli nasi bohaterowie w czasie powstania i w czasie powojennym. Mamy kilkanaście tysięcy pamiątek i dokumentów, opaski, części uzbrojenia i wspomnienia - powiedział Tomasz Karasiński.

Muzeum zachęca do aktywnego współtworzenia placówki przez: podzielenie się historiami o życiu i działalności bohaterów tamtego okresu, udostępnienie fotografii lub innych przedmiotów związanych z okresem walk. Wstęp do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego jest darmowy. Zwiedzanie Muzeum jest możliwe wyłącznie po uprzednim skontaktowaniu się z przedstawicielami Stowarzyszenia i uzgodnieniu terminu zwiedzania.

Posłuchaj
22:46 _PR24_AAC 2022_08_07-13-06-06.mp3 Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Karasiński: mamy w zbiorach kilkanaście tysięcy pamiątek ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Tomasz Karasiński (Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Stowarzyszenie Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław")

Data emisji: 07.08.2022

Godzina: 13:06

Zobacz także

Zobacz także