more_horiz

Spór o fundusze z KPO. Prof. Grabowska: Komisji Europejskiej zabrakło argumentów

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 15:15
- Ten spór przestał być już dawno sporem prawnym, prawo służy tylko jako proteza, która ma uzasadniać pewne roszczenia ze strony Komisji Europejskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego.
Nazwiska 33 kandydatów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej, która zastąpiła Izbę Dyscyplinarną, zostały wylosowane podczas posiedzenia Kolegium Sądu Najwyższego. Informacja o wynikach losowania trafi teraz do prezydenta, który spośród wylosowanych wyznaczy 11 sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego na pierwszą pięciol
Nazwiska 33 kandydatów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej, która zastąpiła Izbę Dyscyplinarną, zostały wylosowane podczas posiedzenia Kolegium Sądu Najwyższego. Informacja o wynikach losowania trafi teraz do prezydenta, który spośród wylosowanych wyznaczy 11 sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego na pierwszą pięciolFoto: Tatyana Vyc/Shutterstock

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że w relacjach z Unią Europejską państwo polskie wykazało maksimum dobrej woli i poszło na duże kompromisy. "Ale ustępstwa nic nie dały. Dalej cofać się nie możemy i nie mamy gdzie" - mówił Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".

Prof. Genowefa Grabowska komentowała wypowiedź prezesa PiS. - Myślę, że te słowa oddają odczucia wielu ludzi w Polsce, którzy widzą, że pomimo tego, iż pojawiły się nowej ustawy, takie, jakie Komisja Europejska chciała w Polsce wiedzieć, jakie sugerowała, by były wprowadzone - a które są już daleko idącą ingerencją w sprawy sądownictwa - to pojawiają się nowe roszczenia, nowe tego typu żądania, których spełnić nie możemy. Myślę tu o tym żądaniu, które pani przewodnicząca komisji sformułowała, może niezbyt zgrabnie, może nie zna polskich realiów, albo w ogóle szczegółowych realiów sądownictwa w państwach europejskich, ponieważ stwierdziła, że w polskim systemie musimy mieć dane sędziom prawo do kwestionowania pozycji, statusu, innych sędziów z uwagi na ich procedurę mianowania. To jest nie do spełnienia - oceniła ekspert.

- W polskim systemie mamy znakomite rozwiązania, przecież w kodeksie postępowania karnego, w kodeksie procedury cywilnej mamy przypadki, kiedy można wyłączyć sędziego, są one opisane. Wtedy, kiedy ma się jakiekolwiek wątpliwości co do obecności sędziego w składzie orzekającym, że jest, załóżmy, uwikłany w jakieś sprawy, które mogą być przyczyną wydania niesprawiedliwego wyroku, albo nie jest niezawisły, albo są inne zarzuty przeciwko niemu, wyrażone zresztą w prawie, to można żądać jego wyłączenia. Ten system od wielu lat u nas funkcjonuje, to jest przecież podstawa systemu orzekania, kiedy zarówno strona, jak i adwokat może wnosić tego typu zarzuty. Natomiast, żeby kolega kolegę właśnie oceniał pod kątem, czy on został prawidłowo wybrany i czy zasiadający w składzie orzekającym jest należycie mianowany, to przecież nie należy do sędziego. Procedury mianowania określa prawo, a pieczęcią taką ostateczną jest prezydent, który mianuje, który wręcza akt nominacji i odbiera ślubowanie, że nowo mianowany sędzia będzie przy orzekaniu kierował się wyłącznie konstytucją polską i ustawami. To jest przepis w polskiej konstytucji, sędzia wygłasza takie ślubowanie, podpisuje odpowiedni akt - przypominała gość audycji.

Posłuchaj
25:35 PR24_mp3 2022_08_09-13-33-42.mp3 Prof. Genowefa Grabowska o sporze z Komisją Europejską dot. reformy sądownictwa w Polsce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Prof. Genowefa Grabowska stwierdziła, że dyskusja o mianowaniu sędziów jest tylko elementem sporu, który trwa od dawna. - Mam wrażenie, że komisji europejskiej zabrakło argumentów wtedy, kiedy ustawa o nowej izbie zastępującej starą Izbę Dyscyplinarną, czyli o Izbie Odpowiedzialności Zawodowej, została wprowadzona, i wtedy zaczęto szukać dalej i multiplikować kierowane pod naszym adresem zarzuty, które są trudne przecież do udowodnienia, ale je formułowano - podkreślała.

Czytaj także:

KE na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte, przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Genowefa Grabowska

Data emisji: 09.08.2022

Godzina emisji: 13.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także