more_horiz

Dr Krzysztof Rak: Niemcy chciałyby móc dalej współpracować z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 12:08
- Jeśli 50 lat się coś robiło, to trudno jest w ciągu kilku miesięcy się przeorientować, ale moim zdaniem nie będzie powrotu do tego, co było przez ostatnie 50 lat - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Rak, historyk i publicysta, komentując tzw. Ostpolitik, czyli politykę wschodnią Niemiec.
Krzysztof Rak
Krzysztof RakFoto: PR24/MS

Znana z przełomu XX i XXI wieku polityka wschodnia Niemiec (tzw. Ostpolitik) swój początek wzięła w polityce Willy'ego Brandta, kanclerza RFN w latach 1969-1974. Choć jego rząd upadł z powodu wykrycia szpiegów Stasi na wysokich stanowiskach w partii SPD i rządzie, to mimo to polityka zapoczątkowana przez Brandta była w znacznym stopniu kontynuowana przez kolejne rządy aż do XXI wieku. W Polskim Radiu 24 mówił o tym dr Krzysztof Rak.

Koniec niemieckiej Ostpolitik?

Gość PR24 przyznał, że najprawdopodobniej 24 lutego 2022 roku, czyli dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę, stał się wreszcie końcem niemieckiej Ostpolitik.

- Możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z końcem procesu, który trwał przeszło pół wieku. To z punktu widzenia historyka jest niewątpliwie bardzo ciekawe, bo możemy opisać w ten sposób pewną zakończoną historię - mówił dr Krzysztof Rak.

Podkreślił, że Niemcy raczej nie są zadowolone z tej sytuacji. Jego zdaniem państwo to chciałoby swoją Ostpolitik kontynuować, i zapewne z tego powodu dziś "polityka rządu federalnego jest tak bardzo niezdecydowana".

"Nie ma powrotu do tego, co było"

- Jeśli 50 lat się coś robiło, to trudno jest w ciągu kilku miesięcy się przeorientować, ale moim zdaniem nie będzie powrotu do tego, co było przez ostatnie 50 lat. Mam nadzieję, że się nie mylę - dodał historyk.

Jego zdaniem Niemcy chciałyby kontynuacji tej współpracy, a cała polityka Niemiec z ostatnich lat, a nawet dziesięcioleci, była ukierunkowana na obronę i rozszerzenie tej polityki. - Ona została zniszczona decyzją Władimira Putina, bo ta decyzja o agresji na Ukrainę, ona się nie da wpisać w politykę wschodnią Niemiec - wyjaśnił dr Rak.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:21 PR24_mp3 2022_08_10-10-07-07_Rak.mp3 Dr Krzysztof Rak o niemieckiej polityce wschodniej ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: dr Krzysztof Rak (pisarz, publicysta, historyk)
Data emisji: 10.08.2022
Godzina emisji: 10.07

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także