more_horiz

"Socjaldemokraci już raz to przećwiczyli". Rybińska o próbie usunięcia Schrödera z SPD

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 16:25
- Gerhard Schröder od dawna jest postrzegany jako lobbysta Kremla i nadal nim jest. Wszyscy mają tego świadomość - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci".
Aleksandra Rybińska
Aleksandra RybińskaFoto: PR24

Były kanclerz federalny Gerhard Schröder nie naruszył zasad partyjnych swoim zaangażowaniem na rzecz rosyjskich firm państwowych - orzekła komisja arbitrażowa podokręgu SPD w Hanowerze. Może on więc pozostać w ugrupowaniu. Tę kwestię skomentowała w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska.

Partia nie wykluczy Schrödera

- Debata publiczna w Niemczech raczej skupiała się na tym, czy w związku z tym Gerhard Schröder może, powinien być członkiem Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), czyli partii, która obecnie współrządzi w koalicji z liberalną Wolną Partią Demokratyczną (FDP) i z Zielonymi - zaznaczyła redaktor tygodnika "Sieci".

Jednak - jak wskazała - "partia zdecydowała, że nie wykluczy Schrödera ze swoich szeregów, mimo iż część okręgowych oddziałów SDP, czyli tak naprawdę baza partyjna, o to zabiegała". - Po krótkiej procedurze stwierdzono, że nie złamał on regulaminu partii, ponieważ nie można kogoś wykluczyć z partii za poglądy - powiedziała.

"SDP już to przećwiczyło"

Aleksandra Rybińska zwróciła uwagę na fakt, że "socjaldemokraci już raz to przećwiczyli". - Thilo Sarrazin, który się okazał mieć w pewnym momencie prawicowe poglądy, napisał kilka książek o imigracji, które były krytyczne wobec decyzji ówczesnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, żeby w 2015 roku wpuścić ponad 1,5 mln nielegalnych migrantów - mówiła publicystka. 

- Krótko mówiąc chciano się go bardzo pozbyć, ale procedura trwała latami Thilo Sarrazin, odwoływał się od tej decyzji w sądach i z wielkim trudem udało się go usunąć, więc SPD stwierdziło, że z Gerhardem Schröderem będzie jeszcze trudniej. Zatem lepiej nawet nie próbować, tylko się wewnętrznie dystansować. Tym bardziej że usunięcie kogoś, kto był kanclerzem w partii mogłoby pociągnąć za sobą wiele nieprzyjemnych dla Socjaldemokratów konsekwencji - podkreśliła Aleksandra Rybińska.

Posłuchaj
08:22 rybińska.mp3 Aleksandra Rybińska o związkach Gerharda Schrödera z Rosją ("Temat dnia/Gość PR24") 

Czytaj więcej:

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka 

Gość: Aleksandra Rybińska (tygodnik "Sieci")

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 15.33

nt

Zobacz także

Zobacz także