more_horiz

Adam Abramowicz o inflacji w Polsce: niezwykle groźna jest spirala płacowa

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 15:01
- Miejmy nadzieję, że inflacja osiągnęła obecnie maksimum, jeśli tak nie jest, może to być niezwykle groźne dla polskiej gospodarki - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
Konsumenci na całym świecie odczuwają wzrost cen.
Konsumenci na całym świecie odczuwają wzrost cen.Foto: monticello/Shutterstock

Na początku lipca Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Główna stopa NBP, referencyjna, wzrosła do 6,5 proc. W lipcu prezes NBP Adam Glapiński prognozował, że zakładając utrzymanie rządowej tarczy antyinflacyjnej, inflacja będzie stopniowo się obniżać, począwszy od III kw. br. Zapewniał, że polityka pieniężna będzie nadal prowadzona w sposób mający obniżać inflację i jednocześnie sprzyjający wzrostowi gospodarczemu.

Adam Abramowicz komentował wzrost inflacji w kontekście rynku pracy i rządowych programów pomocowych. - Jeżeli rząd będzie podnosił w przyszłym roku płacę minimalną, i to dwa razy, zgodnie z ustawą, to trzeba się zastanowić, czy to nie jest dolewanie benzyny do ognia. Za chwilę będziemy w spirali inflacyjnej. Skoro dziś mamy rekordowo niskie bezrobocie, to jaki jest sens wprowadzania płacy minimalnej? Jej podnoszenie nie ma żadnego uzasadnienia. Płacę minimalną wprowadzamy, jak jest duże bezrobocie, wtedy przedsiębiorcy wykorzystują sytuację i płace są zaniżane - wyjaśniał. 

- Niezwykle groźna jest spirala płacowa, przypomnijmy sobie lata 90. ubiegłego wieku i środki podjęte, by ją zdusić - bolało to i emerytów, i najmniej zarabiających. Jeżeli do tego dopuścimy, będzie to bardzo trudne. Trzeba zaprzestać wypuszczania na rynek pieniędzy, które nie mają pokrycia w pracy i w towarach. Jeśli będziemy te pieniądze wypuszczali, będziemy mieli wysoką inflację i nie pomoże podnoszenie stóp procentowych - stwierdził gość audycji.

Rzecznik apelował również o objęcie podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw rozwiązaniami osłonowymi służącymi ochronie przed negatywnymi skutkami wzrostu cen surowców energetycznych.

Posłuchaj
24:59 PR24_mp3 2022_08_10-14-34-04.mp3 Adam Abramowicz o walce z inflacją w Polsce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Według Adama Glapińskiego wzrost inflacji w ostatnich kwartałach jest zjawiskiem globalnym. W wielu krajach inflacja jest najwyższa od dekad. W Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i średnio w strefie euro inflacja w połowie bieżącego roku sięgnęła około 9 proc., przy czym w znacznej części państw strefy euro była dwucyfrowa, a w krajach bałtyckich przekraczała 20 proc. Z kolei w Czechach (17,2 proc.), Rumunii (15,1 proc.) i na Węgrzech (11,7 proc.) inflacja CPI w czerwcu br. wynosiła kilkanaście procent.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Adam Abramowicz

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 14.34

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także