more_horiz

Tekieli: na Ukrainie codziennie giną dzieci, a gwałt jest formą zarządzania podbitą społecznością

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 12:30
- Każdy, kto pochyla się z troską nad pewnymi realnymi problemami obywateli rosyjskich, zapomina o kontekście tego, że na Ukrainie codziennie giną dzieci, że tam są mordowani ludzie na ulicach, że tam gwałt jest formą zarządzania podbitą społecznością, że stamtąd wywozi się miliony ludzi - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, komentator.
Robert Tekieli: na Ukrainie codziennie giną dzieci, a gwałt jest formą zarządzania podbitą społecznością
Robert Tekieli: na Ukrainie codziennie giną dzieci, a gwałt jest formą zarządzania podbitą społecznościąFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Kraje zachodnie powinny nałożyć zakaz podróżowania na wszystkich obywateli Rosji, aby powstrzymać aneksję ukraińskich terytoriów - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym wywiadzie dla "Washington Post".

Prezydent Ukrainy podkreślił również, że dotychczasowe sankcje nałożone na Rosję w wyniku niesprowokowanego ataku na Ukrainę 24 lutego br. są "słabe" w porównaniu z zamknięciem granic dla obywateli rosyjskich na okres jednego roku oraz całkowitym embargiem na zakup rosyjskiej energii.

"Tam codziennie giną ludzie"

- Myślę, że oczywiste jest to, iż takie sankcje powinny zostać wprowadzone - stwierdził Robert Tekieli.

Wyjaśnił, że "każdy, kto pochyla się z troską nad pewnymi realnymi problemami obywateli rosyjskich, zapomina o kontekście tego, że na Ukrainie codziennie giną dzieci, że tam są mordowani ludzie na ulicach, że tam gwałt jest formą zarządzania podbitą społecznością, że stamtąd wywozi się miliony ludzi". - Dlatego też zgadzam się z opinią prof. Nowaka, który powiedział, że jest to wojna o ludność, że istotą tych wydarzeń są przesiedlenia - zaznaczył. 

W jego opinii "każdy mniej lub bardziej skuteczny sposób oddziaływania na społeczność państwa, które jest agresorem, terrorystą, powinien zostać zastosowany".

"To jest nieporozumienie"

Natomiast ta reakcja wyraźnie pokazuje nam, że nie ma podmiotu pod tytułem Unia Europejska i nie ma podmiotu pod tytułem NATO - zaznaczył Robert Tekieli.

- Są rozgrywki geopolityczne. Mamy zdecydowane interesy dawnych czy dzisiejszych imperiów, mamy interesy francuskie, niemieckie. Mamy również interesy brytyjskie, które przejawiły się w formie ekstremalnej, czyli powiedzieli UE: "Nie, dziękujemy, ten duopol niemiecko-francuski nas nie interesuje. Nie interesuje nas także budowanie kontynentalnej potęgi na osi Paryż, Berlin, Moskwa, Władywostok" - powiedział gość PR24.

- Pomysł na to, aby tak zróżnicowane organizmy cywilizacyjnie, kulturowo, obywatelsko, jak społeczeństwa zachodnie oraz społeczeństwo rosyjskie mogły tworzyć coś, co jest realnym, pozytywnym podmiotem polityki, to jest nieporozumienie - stwierdził. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:06 _PR24_AAC 2022_08_11-11-35-06.mp3 Robert Tekieli o zakazie podróżowania dla wszystkich obywateli Rosji: takie sankcje powinny zostać wprowadzone (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Robert Tekieli, komentator

Data emisji: 11.08.2022

Godzina emisji: 11.33

nj

Zobacz także

Zobacz także