more_horiz

Skażenie Odry. Maria Libura o instytucjach ochrony środowiska: potrzebny dobrze wyszkolony i wynagradzany personel

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 21:50
- Wiele wskazuje na to, że niepokojące informacje dotyczące nieprawidłowych zachowań niektórych przedsiębiorców zgłaszane były przez mieszkańców miast położonych nad Odrą znacznie wcześniej - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura, ekspert do spraw logistycznych i organizacyjnych służby zdrowia (Uniwersytet Mazursko-Warmiński w Olsztynie).
Żołnierze i strażacy usuwają martwe ryby z Odry w okolicy Słubic. 12.08.2022
Żołnierze i strażacy usuwają martwe ryby z Odry w okolicy Słubic. 12.08.2022 Foto: PAP/Lech Muszyński

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek wieczorem, że podjął decyzję o natychmiastowej dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka. Podkreślił, że "sprawę zatrucia Odry traktuje z najwyższym priorytetem".

Maria Libura komentowała wydarzenia związane z katastrofą ekologiczną na Odrze. - Mówimy o zatruciu drugiej co do wielkości rzeki w Polsce, wiemy o tym nadal niewiele, temat staje się nośny medialnie i wpisany, podobnie jak pandemia, w kontekst polityczny, pojawia się bardzo wiele pytań [...]. Od tego, by takich sytuacji było jak najmniej, są właśnie państwowe inspekcje, które są często w naszym kraju ośmieszane, wskazywane jako podmioty, które pochłaniają dużo pieniędzy, a niewiele wnoszą, utrudniają życie przedsiębiorcom. W sytuacji kryzysowej widać, że od pracy tych ludzi zależy nasze bezpieczeństwo, nasze zdrowie i życie - podkreślała.

- Takie instytucje powinny składać się z dobrze przeszkolonego i wynagradzanego korpusu urzędników. Widać też potrzebę dostosowania ich pracy do realiów obecnego rynku i funkcjonowania przedsiębiorstw, nie możemy mieć schematów z dawnych czasów […]. Musimy też wyposażyć urzędników w pewne prerogatywy - komentowała ekspert.

Posłuchaj
23:49 PR24_mp3 2022_08_12-20-35-21.mp3 Maria Libura o działaniu instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton. Jak zapewniono, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. W czwartek fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła na teren woj. zachodniopomorskiego. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość audycji: Maria Libura

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 20.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także