more_horiz

Wojna na Ukrainie. Prof. Marciniak: Rosja ma dwa argumenty: śmierć i zniszczenie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 11:06
- Myślę, że tej chwili Rosja nie ma na swoim wyposażeniu żadnej atrakcyjnej, chwytliwej ideologii dla mieszkańców tej części Europy. Stąd też brutalność i okrucieństwo z jej strony. W zasadzie śmierć i zniszczenie to jedyne argumenty, które w tej chwili posiada Rosja - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak (Instytut Studiów Politycznych PAN, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rosji w latach 2016-2020). 
Prof. Marciniak: jedynymi argumentami Rosji są śmierć i zniszczenie
Prof. Marciniak: jedynymi argumentami Rosji są śmierć i zniszczenieFoto: PAP/Alena Solomonova

Sierpniowa rocznica Bitwy Warszawskiej przypomina, jak wielkie ambicje mieli bolszewicy. Chcieli zajmować państwa w imię rewolucji proletariatu, chcieli siać terror i zniszczenie, nie oglądając się przy tym na ofiary. W 1920 roku Armia Czerwona nie doceniła determinacji Polaków i przegrała, podobnie Władimir Putin obecnie nie docenił determinacji Ukrainy, którą zespolił jako naród. 

"Nie ma chwytliwej ideologii"


- Rozwój wypadków potwierdza, że imperialne dążenia Rosji są czymś niezmiennym, czymś, co przetrwało różne zawieruchy, rewolucje i transformacje - powiedział prof. Włodzimierz Marciniak. 

W jego ocenie teraz Rosja zapewne próbuje odbudować imperium, które dawniej tworzyła. - Jednak jeżeli porównamy to, co dzieje się obecnie, do tego, co działo się w 1920 roku (...), to musimy przypomnieć sobie, że wtedy państwo rosyjskie wykorzystywało ideologię rewolucyjną, komunistyczną, która cieszyła się pewną popularnością wśród ludności, zwłaszcza wiejskiej, na terenach Rosji, ale też Ukrainy czy Białorusi. Co wtedy zapewniło pewne sukcesy tej rosyjskiej agresji - powiedział gość PR24. 

- Myślę, że tej chwili Rosja nie ma na swoim wyposażeniu żadnej atrakcyjnej, chwytliwej ideologii dla mieszkańców tej części Europy. Stąd też brutalność i okrucieństwo z jej strony. W zasadzie śmierć i zniszczenie to jedyne argumenty, które w tej chwili posiada Rosja - stwierdził prof. Włodzimierz Marciniak.

"To są wpisy adresowane do Putina"

Z kolei odnosząc się do słów Dmitrija Miedwiediewa, który stwierdził, że imperialnym celem Rosji jest jedność Eurazji, od Władywostoku po Portugalię, powiedział, że "tego typu wpisy są sposobem przypomnienia o sobie i zasygnalizowania, że jest gotów wrócić do czynnego życia politycznego".

Wydaje się, że stara się pisać to, co jego zdaniem odpowiada poglądom czy też opiniom Władimira Putina. To są wpisy adresowane do Putina. Miedwiediew w ten sposób wyraża tę najbardziej radykalną postawę, która jest reprezentowana przez rosyjskie przywództwo - dodał prof. Włodzimierz Marciniak. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:41 PR24_AAC 2022_08_14-10-06-27.mp3 Prof. Włodzimierz Marciniak: Rosja ma dwa argumenty: śmierć i zniszczenie (Temat dnia/Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: prof. Włodzimierz Marciniak (Instytut Studiów Politycznych PAN,  ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rosji w latach 2016-2020)

Data emisji: 14.08.2022

Godzina emisji: 10.06

nj

Zobacz także

Zobacz także