more_horiz

Antykomunizm kard. Wyszyńskiego. Prof. Żaryn: Wielka Nowenna miała pomóc przenieść naród w drugie tysiąclecie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 12:08
Dziś przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W niedzielę na Jasną Górę dotarły relikwie bł. kard. Wyszyńskiego przyniesione przez 311. Warszawską Pielgrzymkę Pieszą Akademickich Grup "17". O roli Matki Bożej w życiu kard. Stefana Wyszyńskiego mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan  Żaryn.
Prof. Żaryn o życiu i działalności prof. Anny Sucheni-Grabowskiej: niezwykle znana i ceniona historyk
Prof. Żaryn o życiu i działalności prof. Anny Sucheni-Grabowskiej: niezwykle znana i ceniona historykFoto: PR24/AK

- Ks. Wyszyński sam oddaje się Matce Bożej, pod jej opiekę i siłę - przypomniał w Polskim Radiu 24 dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego. - Jest ona dla niego przewodnikiem, który w jakiejś mierze, mówiąc po ludzku, podpowiada, w jaki sposób należy samemu nabierać tej niezwykłej wiary w Pana Boga, który daje siłę bezpośrednią prymasowi, by nie błądzić, a na dodatek, by czynić rzeczy niezwykle - wskazał. 

»Prymas Stefan Wyszyński - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Rozmówca Rafała Dudkiewicza przywołał w tym kontekście Wielką Nowennę, która miała "przygotować naród do obchodów 1000-lecia chrześcijaństwa po to, by dotknięty stalinowską, czyli komunistyczną, doktryną, mógł zostać przeniesiony w drugie tysiąclecie z komunikacją z samym sobą, tak, by rozumiał swoje dziedzictwo i rozumiał rzeczywistość w której żył od tysiąclecia". - Elementem tego jest zrozumienie także tego zjawiska, jakim jest praktyczny komunizm - zaznaczył.

"Komunizm sam się kompromituje"

W tym kontekście przywołał analizę komunizmu, jaką Stefan Wyszyński przeprowadził przy okazji pierwszej wizyty rzymskiej po internowaniu, i spotkania z Piusem XII w 1957 roku. - Jedna z głównych myśli mówi o tym, że komunizm sam się kompromituje. Jeżeli zderzy się z człowiekiem i rzeczywistością społeczno-gospodarczą, a nie będzie tylko ideą, jak na Zachodzie, gdzie święci tryumfy i gdzie partie komunistyczne jak francuska czy włoska mają po 25 do 30 procent mandatów w demokratycznych wyborach, a więc, gdzie nie jest narzuconym systemem myślenia - wskazał. 

- Papież Pius XII martwi się tym, że komunizm ma takie osiągnięcia na terenie Europy Zachodniej. Prymas odpowiada na to, że u nas w Polsce komunizm nie będzie miał takiego wzięcia, bo sam się kompromituje, sam jest doktryną, która nie realizuje swojej idei, co widać dopiero w praktycznym funkcjonowaniu, gdzie są zamordyzm, ubecja i kryzys ekonomiczny - sparafrazował wypowiedź kard. Wyszyńskiego prof. Jan Żaryn.

Posłuchaj
25:41 Jan-Żaryn--PR24_mp3 2022_08_15-10-33-30.mp3 Jan Żaryn o antykomunizmie kard. Stefana Wyszyńskiego ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: prof. Jan Żaryn (historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego)

Data emisji: 15.08.2022

Godzina emisji: 9.33


mbl

Zobacz także

Zobacz także