more_horiz

Jak zmieniło się wojsko pod zwierzchnictwem prezydenta Dudy? Szrot: fakty mówią same za siebie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 15:21
- Zakupy nowego sprzętu, najnowocześniejszych czołgów, muszą trwać, a liczebność wojska musi stale się zwiększać - powiedział w Polskim Radiu 24 minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Szrot. - Chodzi o to, by pokazać wrogom Polski, że jesteśmy przygotowani na wszystkie warianty i będziemy twardo bronić każdego centymetra naszej ziemi - dodał.
Paweł Szrot
Paweł SzrotFoto: PR24

Prezydent Andrzej Duda podziękował w poniedziałek rządowi za decyzje o szybkim wzmocnieniu polskiego wojska w obliczu zagrożenia spowodowanego agresją rosyjską na Ukrainie. Prezydent w czasie przemówienia z okazji Święta Wojska Polskiego na placu Piłsudskiego w Warszawie przypomniał ostatnie kontrakty dla wojska. Wymienił m.in. zakup czołgów Abrams i kontrakt zbrojeniowy z Koreą Południową.

- To siódmy rok kadencji prezydenta Andrzeja Dudy jako zwierzchnika sił zbrojnych - przypomniał w Polskim Radiu 24 minister w KPRP Paweł Szrot. - Jeśli chodzi o stan sił zbrojnych, to fakty mówią same za siebie: w tym czasie Wojsko Polskie zwiększyło swoją liczebność, poprawiło zaopatrzenie, powstały nowe rodzaje sił zbrojnych - jak Wojska Obrony Terytorialnej czy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. To są rzeczy, których nie sposób kwestionować - ocenił.

Zakupy uzbrojenia na rzecz pokoju

Gość Polskiego Radia 24 przywołał także podsumowanie zakupów dla sił zbrojnych, jakiego w swoim wystąpieniu dokonał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, i podkreślił współpracę prezydenta Andrzeja Dudy z resortem. - To zakupy nowego sprzętu wojskowego, najnowocześniejszych czołgów i innego wyposażenia. To musi trwać, liczebność wojska musi się ciągle zwiększać - wskazał.

- Pan prezydent mówił bardzo wyraźnie: wszystkie te działania mają zapewnić Polsce pokój. To nie jest szykowanie się do wojny, to jest zapewnianie Polsce bezpieczeństwa i pokoju - podkreślił.

- Chodzi o to, by pokazać wrogom Polski, a teraz nie trzeba długo szukać - oni są na Kremlu i w Mińsku białoruskim, że Polska jest przygotowana na wszystkie warianty i będzie twardo bronić każdego centymetra naszej ziemi, z bardzo zdecydowanym wsparciem naszych sojuszników - zaznaczył Paweł Szrot.

Posłuchaj
06:21 paweł-szrot--.mp3 Paweł Szrot o podsumowaniu siedmiu lat zwierzchnictwa prezydenta Andrzeja Dudy nad siłami zbrojnymi ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w Polskim Radiu 24 - zobacz nagranie rozmowy

Sprzęt z Korei w Polsce

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził 27 lipca kontrakty na zakup sprzętu wojskowego z Korei Południowej. Umowy ramowe będą dotyczyły trzech kontraktów: na zakup czołgów K2, armatohaubic K9 oraz lekkich samolotów FA-50. Zamówione uzbrojenie będzie docelowo produkowane z dużym udziałem polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Według informacji przekazanych przez kierownictwo MON każda z trzech umów będzie podzielona na etapy. W przypadku koreańskich czołgów K2 w pierwszym etapie pozyskamy 180 czołgów, a pierwsze dostawy rozpoczną się jeszcze w tym roku. Kolejny etap tej umowy to dostawy ponad 800 czołgów w standardzie K2PL, przy czym w 2026 roku ma ruszyć produkcja czołgów w Polsce.

Bitwa 1920 1200.png
Bitwa Warszawska 1920 - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta)

Data emisji: 15.08.2022

Godzina emisji: 14.33


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także