more_horiz

Zainteresowanie przebiegiem wojny. Prof. Reginia-Zacharski: nastąpiło zmęczenie informacjami z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 14:37
- To zmęczenie zostało dodatkowo wzmocnione próbami wzbudzenia paniki czy zaniepokojenia tematami głodu lub braku opału na zimę - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog.
Prof. Jacek Reginia-Zacharski uważa, że temat wojny zmęczył już odbiorców
Prof. Jacek Reginia-Zacharski uważa, że temat wojny zmęczył już odbiorcówFoto: PAP/EPA/OLEKSANDR RATUSHNIAK

Rusza fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, mający na celu pomoc ukraińskim sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli - przekazał w Kijowie szef KPRM Michał Dworczyk. Każde dziecko objęte programem będzie co miesiąc otrzymywać ok. 5 tys. hrywien (ok. 630 zł). Fundusz nieprzypadkowo nosi imię duchownego greckokatolickiego - błogosławionego Klemensa Szeptyckiego. Był to duchowny z korzeniami polskimi i ukraińskimi, który ratował dzieci prześladowane przez Niemców w trakcie drugiej wojny światowej.

Zmęczenie informacyjne

Tragiczne losy Ukraińców ciągle budzą emocje i Kijów może liczyć na pomoc wielu państw Zachodu. Prof. Jacek Reginia-Zacharski uważa jednak, że temat wojny zaczyna męczyć odbiorców, choć nadal nie można wskazać, czy jego wpływ na wyborców jest mniejszy niż innych gorących tematów. - Nie da się jednoznacznie powiedzieć, czy emocjonalnie wyborcy są bliżej problemów związanych z Odrą czy z tematem wojny. Było wiadomo, że w pewnym momencie pojawi się zmęczenie informacjami z Ukrainy - powiedział.

- To zmęczenie zostało dodatkowo wzmocnione próbami wzbudzenia paniki czy zaniepokojenia tematami głodu lub braku opału na zimę - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że przedłużający się konflikt na Ukrainie może działać na korzyść tych polityków, którzy byli "bardziej wstrzemięźliwi", jeżeli chodzi o wsparcie Ukrainy. - Na pewno będą na tym zyskiwać politycy, którzy od początku wojny wykazywali wstrzemięźliwość, jeżeli chodzi o wspieranie wysiłku obronnego Ukrainy, czyli tworzyli tzw. partię pokoju - ocenił.

- Nie sądzę, żeby zyskała na tym Rosja. Istotnym elementem jest to, że w relacjach wojennych między Ukrainą a Rosją wszystko decyduje się na froncie. Życzliwość Zachodu nic nie da, kiedy sytuacja na froncie będzie niekorzystna - dodał.

Czytaj także:

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
21:13 PR24 2022_08_17-14-08-06.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o najważniejszych tematach i ich wpływie na wyborców (Gość PR24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość audycji: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, historyk, Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 17.08.2022

Godzina emisji: 14.08

dz

Zobacz także

Zobacz także