more_horiz
Wiadomości

Pomoc dla ukraińskich sierot i kobiet z traumą. Rusza fundusz im. błogosławionego Klemensa Szeptyckiego

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 13:09
Rusza fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, mający na celu pomoc ukraińskim sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli - przekazał w Kijowie szef KPRM Michał Dworczyk. Każde dziecko objęte programem będzie co miesiąc otrzymywać ok. 5 tys. hrywien (ok. 630 złotych).
Zapomogę w ciągu roku może otrzymać 1600 ukraińskich sierot
Zapomogę w ciągu roku może otrzymać 1600 ukraińskich sierotFoto: shuttersotck/Kharaim Pavlo

- Dzisiaj rusza fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, który jest patronem tego całego przedsięwzięcia, które ma na celu pomoc sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli - oświadczył Michał Dworczyk na konferencji prasowej.

Dworczyk wskazał, że fundusz nieprzypadkowo nosi imię duchownego grekokatolickiego błogosławionego Klemensa Szeptyckiego. Był to duchowny z korzeniami polskimi i ukraińskimi, który ratował dzieci prześladowane przez Niemców w trakcie drugiej wojny światowej.

- W XX wieku jednym z najstraszniejszych totalitaryzmów był niemiecki nazizm, a w XXI wieku jest to putinowska Rosja - powiedział Michał Dworczyk.

1600 dzieci

Szef KPRM dodał, że w środę została też uruchomiona strona internetowa, gdzie można występować o pomoc dla dzieci, które utraciły rodziców w trakcie działań wojennych.

- W ciągu roku możemy takie zapomogi przyznać do 1600 dzieciom. Każde dziecko, które będzie objęte tym programem będzie miesięcznie otrzymywało równowartość około 5 tys. hrywien - przekazał Dworczyk.

Uwolnione z niewoli

Podkreślił, że rząd polski chce też pomóc kobietom, które zostały uwolnione z rosyjskiej niewoli i które przeżyły tam traumę.

- Takie kobiety zgłaszając się do tego programu będą mogły liczyć na jednorazową zapomogę w wysokości 80 tysięcy hrywien (ok. 10 tys. zł) oraz później pomoc związaną z pomocą psychologiczną i rehabilitacyjną - podkreślił szef KPRM.

Posłuchaj
00:27 dwo1.mp3 Michał Dworczyk o błogosławionym Klemensie Szeptyckim (IAR)

 

Ogromne wsparcie

Dodał, że fundusz ten będzie obsługiwany przez rządową Fundację Solidarności Międzynarodowej w ścisłej współpracy z wicepremier Ukrainy Iryną Wereszczuk i jej ministerstwem.

Wicepremier Wereszczuk dziękowała rządowi Polski za olbrzymie wsparcie, które Ukraina dostaje od początku inwazji Rosji na Ukrainę.

Posłuchaj
00:14 dwo2.mp3 Michał Dworczyk o pomocy kobietom z Ukrainy (IAR)

 

Czytaj także:

fc

Zobacz więcej na temat: POLSKA polityka

Zobacz także

Zobacz także