more_horiz

Odbudowa Pałacu Saskiego. Jan Pietrzak: to obiekt ważny dla polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 15:15
- Nie możemy się wstydzić, że Niemcy zniszczyli Pałac Saski pod koniec II wojny światowej. Hitler wydał rozkaz, żeby Warszawę zrównać z ziemią. Nie możemy podporządkowywać się decyzjom Hitlera. Domagamy się reparacji, ale sami też je przeprowadźmy - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i satyryk Jan Pietrzak.
Jan Pietrzak
Jan PietrzakFoto: Polskie Radio 24

W czwartek ruszą prace związane z odbudową dawnego Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i ciągu kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Teren zostanie wygrodzony, a po kilku dniach rozpocznie się odsłanianie zasypanych piwnic gmachu i ocenianie stanu ich murów. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że wolałby, żeby w Warszawie został najpierw zbudowany Łuk Triumfalny Bitwy Warszawskiej. - Bez bohaterów tamtych dni nie odzyskalibyśmy Polski. Jednak Pałac Saski też ma swoją rangę historyczną i warto go odbudować. Odbudowa każdego ważnego dla polskiej historii i pamięci obiektu jest ważna i trzeba ją popierać - powiedział Jan Pietrzak.

Zobacz także:

- Nie możemy się wstydzić, że Niemcy zniszczyli Pałac Saski pod koniec II wojny światowej. Hitler wydał rozkaz, żeby Warszawę zrównać z ziemią. Nie możemy podporządkowywać się decyzjom Hitlera. Domagamy się reparacji, ale sami też je przeprowadźmy. W ten sposób, że decyzje Hitlera już nie obowiązują w Polsce i trzeba odbudować Pałac Saski - dodał. 


Posłuchaj
24:50 PR24 2022_08_18-13-33-20.mp3 Jan Pietrzak gościem Antoniego Trzmiela (Temat dnia/Gość PR24)

 

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni budynek - Pałac Brühla - siedzibą MSZ. Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Pietrzak

Data emisji: 18.08.2022

Godzina: 13.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także