Polskie Radio przygotuje multimedialny serwis internetowy o historii Pałacu Saskiego
Polskie Radio przygotuje multimedialny serwis specjalny poświęcony historii Pałacu Saskiego w Warszawie, w związku z jego planowaną odbudową. Publiczna rozgłośnia podpisała w czwartek w tej sprawie list intencyjny z Biurem Programu Niepodległa oraz Spółką Celową Pałac Saski.
2021-12-02, 16:40
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska przypomniała, że Polskie Radio w przeszłości aktywnie relacjonowało kolejne etapy odbudowy stolicy, w szczególności odbudowę Zamku Królewskiego.
- Tak samo i teraz Polskie Radio chce uczestniczyć w odbudowie Pałacu Saskiego, być bardzo blisko tych wydarzeń, poprzez informowanie, przypominanie historii, a także poprzez angażowanie naszych słuchaczy Polaków w ten projekt. To jest bowiem symbol naszej tożsamości. To jest również część misji publicznej Polskiego Radia, którą pełnimy z wielką chęcią i wielkim zaangażowaniem - mówiła prezes.
"Pałac Saski to więcej niż budynek"
Multimedialny serwis specjalny poświęcony odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie zostanie uruchomiony na początku przyszłego roku. Znajdą się tam zdjęcia, archiwalne nagrania, animacje oraz elementy interaktywne. - Chcemy pokazać, że Pałac Saski to więcej niż budynek - powiedział Krzysztof Kossowski, dyrektor portalu polskieradio.pl.
- Nie będzie to zwykła encyklopedyczna strona, przeładowana treścią. Ideą jest bowiem stworzenie narracyjnej opowieści, w której pokażemy historię Pałacu Saskiego poprzez pryzmat historii Polski. Trzeba bowiem pamiętać, że mówimy tutaj o okresie prawie 300-letnim, pomiędzy XVII a XX wiekiem. To był czas wielu przełomowych dla Polski wydarzeń. W Pałacu Saskim rezydowali między innymi królowie Polski z dynastii Sasów, mieszkał tam Fryderyk Chopin, a później mieścił się tam na sztab generalny Wojska Polskiego i słynne biuro szyfrów, gdzie po raz pierwszy złamano kod Enigmy - mówił Krzysztof Kossowski.
REKLAMA
Posłuchaj
"Inicjatywa stała się faktem"
Wojciech Kirejczyk z Biura Programu Niepodległa, podkreślił z kolei, że Pałac Saski to znak naszego dziedzictwa. - To również symbol polskiej historii. To wiele postaci, instytucji, które miały w nim na przestrzeni wieków siedziby. Poprzez pryzmat właśnie tych historii chcemy opowiadać o polskim dziedzictwie, chcemy też budować społeczne poparcie dla inicjatywy odbudowy Pałacu Saskiego. Inicjatywy, która stała się faktem - powiedział Wojciech Kirejczyk.
Posłuchaj
Odbudowa rozpocznie się wkrótce
W środę w Warszawie powołana została spółka celowa, która będzie odpowiedzialna za odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Bruehla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej. Deklarację o przywróceniu Warszawie tych budynków podpisał w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości Prezydent Andrzej Duda. Później odpowiednią ustawę w tej sprawie przygotował parlament.
Posłuchaj
Inwestycja ma się rozpocząć w przyszłym roku. - W pierwszej kolejności będziemy chcieli zrealizować prace archeologiczne. Uzyskamy dzięki temu bardzo ciekawe informacje: część badań archeologicznych pod Pałacem Saskim została już zrobiona, ale pod Pałacem Bruehla jeszcze nigdy ich nie prowadzono. To będą takie nowości, o których będziemy informowali, myślę że już w połowie 2022 roku - podkreślił Jan Edmund Kowalski, prezes Spółki Celowej Pałac Saski.
Posłuchaj
Dokładny termin ukończenia budowy nie jest jeszcze znany. Część polityków liczy na to, że uda się oddać Pałac Saski mieszkańcom w 110. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
REKLAMA
Pałac Saski - wizytówka przedwojennej Warszawy
Pałac Saski, wraz z otaczającymi go budynkami, był jedną z wizytówek przedwojennej Warszawy. Został zniszczony przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. Zachował się jedynie fragment arkad - dziś znajduje się tam Grób Nieznanego Żołnierza.
Polskie Radio współpracowała już z Biurem Programu Niepodległa w przeszłości - publiczna rozgłośnia przygotowała serwis specjalny bitwa1920.gov.pl, na stulecie Bitwy Warszawskiej. Serwis był kilkakrotnie nagradzany, otrzymał m. in. srebrnego BohaterONa 2020, był też nominowany do Prix Italia 2021 - międzynarodowej nagrody dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych.
ng
REKLAMA
REKLAMA