more_horiz

Rusza odbudowa Pałacu Saskiego. Wiemy, kiedy będzie można obejrzeć odkryte piwnice

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 16:10
- Już pierwszych pracach archeologicznych oraz po odkryciu piwnic Pałacu Saskiego otworzymy specjalną ścieżkę dla zwiedzających, żeby każdy kto będzie w Warszawie mógł przejść i zobaczyć te piwnice - zapowiedział w Polskim Radiu 24 prezes spółki Pałac Saski Jan Edmund Kowalski. Dodał, że później jak już budynek będzie odbudowany trasa podziemna będzie zachowana.
Ruszyła odbudowa Pałacu Saskiego. Kiedy zobaczymy efekty pierwszych prac?
Ruszyła odbudowa Pałacu Saskiego. Kiedy zobaczymy efekty pierwszych prac?Foto: PAP/Paweł Supernak

W czwartek rozpoczną się prace na terenie dawnego Pałacu Saskiego w Warszawie. Teren zostanie wygrodzony, a po kilku dniach rozpocznie się odsłanianie zakopanych piwnic gmachu i ocena stanu ich murów. Roboty mają związek z odbudową Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i ciągu kamienic przy ulicy Królewskiej. 

- Historyczny moment, 18 sierpnia 2022 roku to dzień, w którym zaczęliśmy faktyczne prace na placu Piłsudskiego. Najpierw stawiamy ogrodzenie, za kilka dni wejdzie na plac firma budowalna, która rozpocznie prace archeologiczne - mówił Jan Edmund Kowalski. 

- Kiedy powstała inicjatywa pana prezydenta Andrzeja Dudy, żeby zgłosić ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, bardzo mnie to ucieszyło, tym bardziej, że jestem warszawiakiem, wychowuje się w tym mieście. Opowieści rodzinne były związane z tym, że Pałac Saski tu funkcjonował. Było to centralne miejsce w Warszawie - podkreślił prezes spółki Pałac Saski.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Przebieg prac

Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

- Grób Nieznanego Żołnierza pozostanie jaki jest. Takie będą nasze wymogi w konkursie architektonicznym, żeby Grób nie został odbudowany. To miejsce, które jest z każdej strony z odłupanymi cegłami z urwaną kolumnadą ma być wciąż widoczne - zaznaczył Kowalski. Jak wyjaśnił na początku prac kluczowe będzie przeanalizowanie fundamentów i piwnic, które się zachowały. To jest konieczne do określenia sposobu zabezpieczenia ich.

- Te fragmenty są wpisane do rejestru zabytków i one nie zostaną zburzone, ale też na tych fundamentach nie można nic nowego budować. Będą więc wkomponowywały się w odbudowany kompleks budynków - mówił Kowalski, jednocześnie zapowiedział otwarcie ścieżki dla zwiedzających.

Czytaj także:

Kiedy pierwsze efekty prac?

- Po tych pierwszych pracach archeologicznych otworzymy specjalną ścieżkę dla zwiedzających, żeby każdy kto będzie w Warszawie mógł przejść trasą i zobaczyć piwnice. Później jak już Pałac Saski będzie odbudowany chcemy zachować tę podziemną trasę. Dzięki niej będzie można zobaczyć historię miasta.

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni budynek - Pałac Brühla - siedzibą MSZ. Odbudowa Pałacu Saskiego zakończy się w 2030 roku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
25:14 PR24_mp3 2022_08_18-14-34-43.mp3 Jan Edmund Kowalski (prezes spółki Pałac Saski) o odbudowie Pałacu Saskiego (Temat dnia / Gość PR24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość audycji: Jan Edmund Kowalski (prezes spółki Pałac Saski)

Data emisji: 18.08.2022

Godzina emisji: 14.34

PAP/PR24

ASP

Zobacz także

Zobacz także