more_horiz
Historia

Ogród Saski - pierwszy publiczny park stolicy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 05:42
Kiedy na początku XVIII wieku król August II przeprowadzał w Warszawie wielki plan urbanistyczny, zaczął skupować pałace wzdłuż tzw. Osi Saskiej. Większość z nich potem rozebrał. Pozostawił Pałac Morsztyna, a w miejscu zburzonych budynków założono Ogród Saski.
Ogród Saski w 1900 roku.
Ogród Saski w 1900 roku.Foto: Wikipedia/domena publiczna

27 maja 1727 roku Ogród Saski został otwarty na użytek publiczny. – Otwarła się żelazna brama, zdobiona dwoma białymi, w piaskowcu rzeźbionymi koronami: królewską i brandenburską – słyszymy w audycji Małgorzaty Kandefer "Pomnikowe legendy". – Strojne towarzystwo zapełniło aleje przeznaczone dla niego w środkowej części parku. Odtąd Ogród Saski zarówno za panowania Sasów, jak i czasów stanisławowskich stał się miejscem spotkań wyższych sfer towarzyskich Warszawy.


Posłuchaj
13:03 Ogród Saski_pomnikowe legendy.mp3 Ogród Saski – radiowy spacer po pierwszym publiczny parku Warszawy, aud. Małgorzaty Kandefer "Pomnikowe legendy" (PR, 22.06.1979)

 
Przyjemność dla wyższych sfer

Ogród na styl francuski wykonano według projektu Matthäusa Daniela Pöppelmanna i Zachariasa Longuelune'a przy współpracy Carla Friedricha Pöppelmanna i Johanna Christopha von Naumanna na zlecenie Augusta II Mocnego. Po insurekcji kościuszkowskiej został przekomponowany w ogród angielski.
Ogród Saski rozciągał się na przestrzeni 17 hektarów na zachodniej stronie gmachu Pałacu Morsztyna. Od południa ogród graniczył z targiem końskim, który przemianowano na ul. Królewską.

W okresie stanisławowskim Ogród Saski nazywano letnim salonem stolicy. Kiedy Łazienki Królewskie były domeną króla i dworu, Ogród Saski był jedynym dostępnym parkiem. Wejście do ogrodu nie było oczywiście otwarte dla wszystkich, nawet korzystanie z parku było wówczas zależne od statusu społecznego.

Zmiany w XIX wieku

W 1804 roku Pałac Saski stał się siedzibą Liceum Warszawskiego. Wówczas i uczniowie w czasie przerw zapełniali aleje ogrodu. Ogród zmieniał się z biegiem lat.

– Wzniesiony został nowy budynek przeznaczony na Instytut Wód Mineralnych – mówiła Małgorzata Kandefer. – Budynek zaprojektował popularny budowniczy Henryk Marconi. Wkrótce potem na wzgórku wniósł okrągłą, wzorowaną na rzymskiej Tivoli, wieżę ciśnień, nazywając ją pretensjonalnie świątynią Westy.

Wojna w ogrodzie

Wiek XX zaprzepaścił piękno Ogrodu Saskiego. Jeszcze w 1923 roku przed Pałacem Saskim postawiono pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, a później pod środkowymi arkadami budynku umieszczono symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza.

W maju 1942 roku park zamknięto. Po Powstaniu Warszawskim Pałac Saski został zburzony. Zrównano również z ziemią wszystkie pawilony. Po wyzwoleniu odtworzono Ogród Saski, ale nigdy nie osiągnął on już dawnej świetności.

Posłuchaj audycji i wybierz się na radiowy spacer po Ogrodzie Saskim sprzed lat.


Posłuchaj
10:03 Ogród Saski_w ogrodach świata.mp3 Zapomniana historia Ogrodu Saskiego, aud. Anny Arwaniti "W ogrodach świata" (PR, 18.06.1987)

 

mb

Zobacz więcej na temat: Pałac Saski Warszawa
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem